Spis treści
Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka stanowi o tym, że kobieta doznała naruszenia Artykułu 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (ETPC), prawa do poszanowania rodziny i życia prywatnego.
Chodziło o rozwód obywatelki francuskiej urodzonej w 1955 r., mieszkającej w Le Chesnay, koło Wersalu, z jej mężem.
Wniosła pozew przeciwko mężowi, a on przeciwko niej
W 2015 r. wniosła ona do sądu w Wersalu pozew o rozwód, twierdząc, że jej mąż stawiał karierę ponad życie rodzinne i był porywczy. Mężczyzna wniósł pozew wzajemny, argumentując, że żona „nie wypełniła swoich obowiązków małżeńskich”.
Sąd orzekł rozwód w 2019 r., a winę przypisano kobiecie na podstawie tego, że brak seksu z mężem stanowił „poważne naruszenie obowiązków”.
Kobieta odwołała się we Francji do sądu wyższej instancji, ale odwołanie zostało odrzucone. Skierowała więc sprawę do ETPCz. Siedmiu sędziów trybunału orzekło sprawę na korzyść kobiety, uznając, że już „samo istnienie takiego obowiązku małżeńskiego jest sprzeczne z wolnością seksualną”.
Europejski sąd o " małżeńskich obowiązkach"
„Zdaniem Sądu zgoda na zawarcie małżeństwa nie może oznaczać zgody na przyszłe stosunki seksualne. Taka interpretacja byłaby równoznaczna z zaprzeczeniem, że gwałt małżeński jest naganny z natury” — stwierdził sąd. Zauważył też, że „koncepcja »obowiązków małżeńskich« … w ogóle nie uwzględnia zgody na stosunki seksualne”.
Oczekuje się, że decyzja będzie miała ogromne skutki prawne we Francji, ale nie tylko - bo orzeczenia ETPCz są wiążące dla państw członkowskich.