WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU
Film wolumetryczny to jedna z najnowszych form tworzenia rzeczywistości wirtualnej. Jest to dziś kluczowe zjawisko dla przestrzennej technologii informatycznej, dzięki której tworzyć można figury przestrzenne (hologramy) aktorów, które mogą być umieszczone zarówno w przestrzeni rzeczywistej, jak i wirtualnej . I właśnie do tej technologii odwołuje się film „Sen Cezara”. To pierwsza taka produkcja na polskim rynku. Zobaczymy ją w najbliższą niedzielę, o godz. 18, w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. To tam, w ramach artystycznej instalacji, prezentowana będzie ta produkcja.
Film, wyreżyserowany przez Sebastiana Mattukata, jest wolną interpretacją klasyka niemej kinematografii „Gabinet doktora Caligari” Roberta Wienego z 1919 roku, którego głównym bohaterem jest somnambulik Cezar. Zwiedzający towarzyszą mu oraz doktorowi Caligari w ich wzajemnej grze, osadzonej pomiędzy snem a jawą, między wolnością a kontrolą.
Dzięki wykorzystaniu technologii filmu wolumetrycznego, bazującego na zastosowaniu hologramów, zwiedzający będą mogli poruszać się po nagraniu, wejść w świat aktorów i znaleźć się w centrum wydarzeń. To pozwala na aktywny i całkowicie indywidualny odbiór filmu.
W filmie występują Arkadiusz Jakubik oraz Jakub Gierszał.
Wariacja na temat filmu sprzed stu lat
Film powstał w 100-lecie „Gabinetu doktora Caligari”, jednego z najbardziej znanych przykładów kinematografii niemieckiej z czasów kina niemego. To jeden z najwybitniejszych niemieckich filmów, wyreżyserowany przez Roberta Wiene, powstałych w epoce Republiki Weimarskiej. Jednocześnie to przełomowy obraz w historii światowego kina i jeden z najwcześniejszych przykładów ekspresjonizmu niemieckiego.
Dzieło łączy w doskonały sposób film ze sztukami wizualnymi: malarstwem, grafiką i scenografią. Dekoracje służą nie tylko zdjęciom filmowym, ale są przede wszystkim instalacją artystyczną, jak dzisiaj nazwalibyśmy tego typu dzieło.
„Sen Cezara” jako część wielkiej całości
W Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zobaczymy film jako część wielkiej całości. W pierwszej części instalacji, do której dekoracje stworzyli dwaj polscy malarze nawiązujący w swej sztuce do neoekspresjonizmu: Zdzisław Nitka i Eugeniusz Minciel, obejrzeć można multimedialne prezentacje wykorzystujące unikatowe zbiory archiwalne Deutsche Kinemathek i ukazujące kontekst powstania filmu.
Dwie pozostałe części mieszczą galerię plakatów oraz salę kinową, gdzie kilka razy dziennie pokazywany jest odrestaurowany film Roberta Wienego z 1919 roku. Punktem centralnym instalacji jest właśnie wspomniany film „Sen Cezara”.
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Rynek Główny pełen grzybów. Tak handlowano skarbami lasu!
- Nowy odcinek ekspresowej zakopianki gotowy! Zobacz jak wygląda!
- Parkowanie w Krakowie. Nowe zasady, większa strefa
- Najbardziej ekskluzywne osiedla w Krakowie [TOP 10]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
