- Na pierwszy rzut oka wyglądało to jak zwykłe druty lub miedziany złom. Po krótkiej analizie stwierdziłem jednak, że musi to być coś cennego dlatego powiadomiłem przedstawicieli Muzeum w Kamieniu Pomorskim - opowiada szczęśliwy znalazca Adam Panońko.
Skarb zdeponowany był w dwóch miejscach w odległości około 3 metrów od siebie. W jednym miejscu znajdowało się 7 ozdób kobiecych - leżały jedna na drugiej. Kilka metrów dalej pan Adam natrafił na obusieczny topór.
Największy z naszyjników ma 15 cm średnicy i waży blisko 40 gramów. Oprócz niego znaleziono cztery naramienniki oraz dwie bransolety. Z kolei obusieczny topór o długości 30 cm waży blisko pół kilograma.
- O odkryciu poinformowałem zachodniopomorskiego konserwatora zabytków w Szczecinie - mówi Grzegorz Kurka dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. - Skarb z epoki brązu odkryty został na terenie podmokłym. Prawdopodobnie był to przejaw wierzeń w epoce brązu, kiedy to poszczególnym bóstwom składano wota wrzucając je do wody, bagien czy mokradeł zapewniając sobie tym samym przychylność bóstw na kolejny rok. Zabytki przeleżały w wilgotnym podłożu przez okres około 3 tysięcy lat, dlatego też są mocno skorodowane. Konieczne jest przeprowadzenie ich konserwacji.
To nie pierwsze tego typu znalezisko, którym może pochwalić się kamieńskie muzeum.
- Wśród pierwszych zabytków pozyskanych przez nas była największa w Polsce, bogata kolekcja 10 tzw. guzów-krępulców. Krążki tworzyły rodzaj ozdoby uprzęży końskiej. Mamy też siekierkę o symetrycznym kształcie, grot włóczni z tulejką, miniaturową siekierkę z tulejką i uszkiem - informuje dyrektor muzeum.
Archeolog podkreśla, że na terenie powiatu znanych jest ponad 100 stanowisk z epoki brązu, które w większości nie zostały przebadane. Najważniejszych odkryć dokonano przypadkowo przed II wojną światową. W 1937 roku w okolicach Kukułowa natrafiono na grób ze szczątkami ludzkimi, obok których znaleziono grot oszczepu, siekierkę, tarczkę z kolcem. Niestety, zbiory zaginęły w czasie wojny. W okolicach Margowa podczas budowy drogi w 1907 roku znaleziono miecz dwusieczny - także zaginął w czasie wojny. W okolicach Żółcina, niegdyś odnaleziono owalne masywne naramienniki ze stykającymi się końcami. Obecnie można je oglądać w zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie.