Serial dokumentalny "Resortowe dzieci". Kiedy premiera?
Nowy cykl dokumentalny „Resortowe dzieci” został podzielony na cztery serie:
- biznes,
- służby,
- media i
- politycy.
Pokazane są w nim powiązania elit biznesowych, politycznych, medialnych i naukowych ze strukturami PRL-u i służbami specjalnymi, zarówno cywilnymi jak i wojskowymi.
Serial opiera się na materiałach archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej. Wykorzystano w nim zdjęcia, filmy, nagrana, kopie dokumentów, materiały archiwalne TVP, Polskiego Radia, Filmoteki Narodowej. Nie zabraknie także wypowiedzi komentatorów i świadków historii.
Emisja już w najbliższy poniedziałek o godz. 21.15 w TVP Info, a także we wtorek o godz. 23.15.
Komunizm skończył się w 1989 roku?
Cykl dokumentalny "Resortowe dzieci" pokazuje, że 1989 rok, nie był momentem przełomowym. Mimo nadziei, w Polsce nie skończył się wówczas komunizm. Zmiany były pozorne, a władzę w III RP przejęły resortowe dzieci. Ludzie, którzy mają ideologiczne pokrewieństwo ze służbami specjalnymi PRL, bez względu na to, czy pochodzą z resortowych rodzin, czy też wynika to z ich poglądów.
Jak czytamy w zapowiedzi serii, "to mentalne dziedzictwo ze strukturami o komunistycznych korzeniach jest szczególnie niebezpieczne dla normalnie funkcjonującego państwa". Jak zauważono, mimo upływu lat, działalność resortowych dzieci nadal jest obecna we wszystkich segmentach życia publicznego.
mm