Na początku października 2022 rosyjski urząd transportu lotniczego Rosaviatsja ogłosił, że na 2 lata wprowadza w Kaliningradzie zasadę "otwartego nieba". Pozwala to zagranicznym przewoźnikom uruchamiać dowolne kierunki połączeń z Kaliningradem.
- Lotnisko podpisało porozumienie z zaprzyjaźnionymi krajami takimi jak Turcja, Syria i oczywiście Białoruś. Na tej podstawie można wyciągnąć wniosek, że być może będziemy mieć do czynienia z kolejną falą migracyjną. Organizowaną tym razem nie od strony Białorusi, ale od strony Kaliningradu - stwierdził Marek Budzisz, analityk firmy Strategy&Future w trakcie rozmowy z kanałem "Historia Realna" w serwisie YouTube.
Według Budzisza ewentualny kryzys migracyjny w Polsce miałby odwrócić uwagę opinii publicznej od spraw związanych z pomocą dla Ukrainy.
Granica Polski z obwodem kaliningradzkim liczy 210 km długości. Według analityka, jest łatwa do przejścia ze względu na lasy i brak przeszkód terenowych takich jak na przykład rzeki graniczne.
By uniknąć tego dramatycznego scenariusza i maksymalnie zabezpieczyć granicę z obwodem, rząd polski zadecydował przed miesiącem, że Straż Graniczna uzyska środki na budowę zapory perymetrycznej na granicy z Rosją.
Jak zapewnił wiceminister Maciej Wąski, pieniądze na ten cel zostały już zagwarantowane w przyszłorocznym budżecie MSWiA.
- Musimy stać twardo, pokazywać opór i zrobić coś z tymi pożytecznymi idiotami, którzy ciągle działają w interesie Putina. Ubolewam, że są wśród nich eurodeputowani tacy jak Janina Ochojska - powiedział wiceminister Maciej Wąsik.
Zapora perymetryczna to nowoczesne urządzenie przeznaczone do ochrony obwodowej obiektów, ogrodzeń oraz obszarów zewnętrznych.
System działa na zasadzie analizy drgań mechanicznych dokonywanych przez umiejscowione dookoła obiektu sensory. Głównym celem tego typu rozwiązania jest ochrona przed wtargnięciem intruza na obszar chroniony.
