Koronawirus, paraliżując kolejne gałęzie gospodarki, nie ominął też branży fitness. Zamknięcie siłowni, klubów fitness, basenów i innych obiektów sportowych było ciosem nie tylko dla miłośników sportu, ale także ok. 80 tysięcy zatrudnionych tam pracowników, którzy z dnia na dzień zostali bez dochodu.
Siłownie, kluby fitness i baseny zostaną otwarte. Od kiedy będzie można wrócić do treningów?
27 maja rząd zezwolił na ponowne otwarcie siłowni, klubów fitness i basenów w ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Obiekty sportowe będą otwarte od soboty 6 czerwca.
Siłownie i kluby fitness - wytyczne
Od 6 czerwca na siłowniach i w klubach fitness będą obowiązywały nowe zasady bezpieczeństwa. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie kontaktu, tak aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, zarówno dla klientów, jak i pracowników obiektu.
Oto najważniejsze wytyczne dla klientów siłowni i klubów fitness:
Jak podaje Ministerstwo sportu, podczas aktywności sportowej nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust.
Obowiązku noszenia maseczki nie stosuje się do osób uprawiających sport, dotyczy to wszystkich form aktywności.
Klienci przed wejściem do obiektu powinni zostać poinformowani, że nie mogą skorzystać z usługi jeśli:
- obserwują u siebie objawy choroby zakaźnej (powinni udać się do domu i skorzystać z teleporady medycznej),
- są objęci kwarantanną lub izolacją,
- mieli w ciągu ostatnich 14 dni kontakt z osobą podejrzana o zakażenie, zakażoną lub chorą na COVID-19.
Jeśli pracownicy siłowni zauważą u klienta niepokojące objawy, są zobowiązani odsunąć tę osobę od zajęć i poprosić o jak najszybsze udanie się transportem indywidualnym do domu lub oddziału zakaźnego. Muszą też przerwać zajęcia, zdezynfekować pomieszczenie i powiadomić powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną właściwą dla miejsca lokalizacji obiektu. Zaleca się też ustalenie listy pracowników i klientów, którzy w tym samym czasie przebywali na siłowni i zastosowanie się do do wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Zasady bezpieczeństwa dla klientów siłowni i klubów fitness:
- Ograniczona liczba osób w pomieszczeniu: 1 osoba na 10 mkw.
- Pomiędzy klientem a pracownikiem siłowni powinna być zachowana odległość przynajmniej 2 m
- Sprzęty do ćwiczeń powinny być rozstawione w odległości co najmniej 1,5 m od siebie (sprzęt, który jest przymocowany na stałe i nie spełnia wymienionych norm, powinien być wyłączony z użytkowania)
- Dopuszczone jest używanie co drugiej maszyny do ćwiczeń w tym samym momencie (nadzór sprawuje personel klubu)
- Dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk w obszarze wejścia/ recepcji, przy wyjściu z toalet i w każdej sali do ćwiczeń
- Preparaty do dezynfekcji przy każdej strefie treningowej (w zasięgu wzroku osób trenujących)
- Klienci powinni dezynfekować sprzęt po każdym użyciu, a w miarę możliwości korzystać z własnych przyborów do ćwiczeń (np. maty)
- Przy recepcji może przebywać tylko jedna osoba, po każdym kliencie blat musi być dezynfekowany
- Częsta dezynfekcja przestrzeni samoobsługowych
- Szafki na ubrania powinny być dezynfekowane przed i po użyciu przez klienta
- Ograniczenie dopuszczalnej liczby osób w toaletach - 1 osoba na dwie kabiny
- Dezynfekcja toalet nie rzadziej niż co 2 h w godzinach szczytu
- Wyłączenie z użytku suszarek nadmuchowych do rąk
- Funkcjonowanie saun, solarium, stref relaksu, jacuzzi, kabin prysznicowych, stref mokrych będzie zależne od obowiązującego prawa
- Funkcjonowanie stref gastronomicznych jest dopuszczone pod warunkiem, że będą działać zgodnie z zasadami opisanymi w wytycznych dla obiektów gastronomicznych
- Klienci, którzy w sposób rażący naruszają zasady bezpieczeństwa, podlegają upomnieniu przez personel i w ostateczności mogą zostać poproszeni o opuszczenie obiektu ze skutkiem natychmiastowym.
Dodatkowo zaleca się stałe wietrzenie wszystkich pomieszczeń klubu fitness i organizowanie przerwy technicznej w ciągu dnia na potrzeby dezynfekcji i wentylacji.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Otwarcie basenów - nowe zasady korzystania z obiektów
6 czerwca ponownie otwarte zostaną też baseny. Podobnie jak na siłowniach, będą obowiązywały limity osób. Jak podaje Ministerstwo Sportu, z basenów może korzystać do 4 osób na tor, nie więcej niż połowa obłożenia obiektu, nie więcej niż 150 uczestników, bez udziału publiczności.
Baseny otwarte od 6 czerwca. Jak będzie wyglądało pływanie? ...
Zajęcia i zawody sportowe
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Sportu, możliwe jest też już prowadzenie zajęć sportowych na terenie otwartym - w parkach, lasach, na łąkach, drogach publicznych itp. W takich zajęciach może uczestniczyć maksymalnie 150 osób (nie licząc obsługi wydarzenia).
Dopuszczone zostało też już prowadzenie zajęć tanecznych i zajęć sportowych na ściance wspinaczkowej.
Można też organizować już wydarzenia i zawody sportowe, zarówno na terenie otwartym, jak i w obiektach sportowych. Od 30 maja można też organizować imprezy biegowe i kolarskie. Zawody w halach sportowych mogą odbywać się bez udziału publiczności, a maksymalna dopuszczalna liczba uczestników to 150 osób.
Otwarte siłownie plenerowe i orliki
Można już korzystać z siłowni plenerowych i orlików. W przypadku zajęć prowadzonych na orliku uczestniczyć może nie więcej niż 150 uczestników. Limit ten określa maksymalną liczbę uczestników zajęć i nie odnosi się do osób obsługujących obiekt.
Co z wykupionymi karnetami na siłownie?
W związku z zamknięciem klubów fitness wielu klientów zawiesiło swoje karnety i karty MultiSport. Co w przypadku, kiedy nie mamy takiej możliwości? Na stronach sieci klubów Zdrofit i S4 czytamy:
Zapewniamy, że Wasze karnety i umowy członkowskie zostaną automatycznie przedłużone o okres braku dostępu do obiektów. Nasze kluby są zamknięte do odwołania. Zapewniamy również, że w tym czasie nie zostaną naliczone żadne opłaty, a te, które zostały już pobrane będą automatycznie przeniesione na kolejny okres rozliczeniowy.
Karnety zostają zawieszone i nie będziemy pobierać opłat w maju - informuje Total Fitness
City Fit daje klientom dwie możliwości:
Aktywny karnet: płacisz teraz, korzystasz potem. Dzięki temu wspierasz swój klub! lub Zawieszenie: nie płacisz w okresie braku dostępu do klubu
Calypso umożliwia zamrożenie karnetu na miesiąc.
Ci, którzy zdecydowali się zachować karty benefit mogą korzystać m.in. z treningów online, konsultacji z trenerami, planów żywieniowych, brać udział w webinarach i warsztatach kulinarnych. Z aktywną kartą MultiSport można też codziennie przez 60 minut korzystać z bezpłatnej jazdy na rowerze miejskim.
Największe sieci klubów fitness również przygotowały pakiety zajęć online dla posiadaczy karnetów. Ćwiczyć z profesjonalnymi instruktorami - również na żywo - można za pośrednictwem specjalnych treningowych platform online. Niektóre kluby zamieszczają swoje treningi na YouTubie.
Jaka przyszłość czeka kluby fitness?
W Polsce działa obecnie 2,7 tys. klubów fitness, z których przed pandemią korzystało niemal 3 mln Polaków. Kluby, które wytrzymają zastój w branży, będą musiały przygotować się duże zmiany w funkcjonowaniu. Właściciele siłowni muszą liczyć się również z tym, że po ich ponownym otwarciu, m.in. z powodu kryzysu, nie wszyscy wrócą na sale treningowe.
Press Association/x-news
