Skala Apgar. Jak wyglądają badania noworodków w pierwszych minutach życia?

Adam Kielar
Agnieszka Kowalko
Skala Apgar. Noworodek tuż po urodzeniu
Skala Apgar. Noworodek tuż po urodzeniu fot.kadmy/ 123rf.com
Rok szkolny niedawno się rozpoczął, uczniowie wkrótce otrzymają pierwsze po wakacjach oceny. Warto jednak pamiętać, że dzieci podlegają ocenie już od... pierwszych chwil po narodzeniu. Lekarze, by ocenić zdrowie i stan noworodków stosują specjalną skalę. Co jest brane pod uwagę?

Skala Apgar, stworzona w 1952 roku przez amerykańską lekarkę Virginię Apgar, służy do oceniania stanu noworodka bezpośrednio po narodzinach.

Każdy z badanych parametrów jest oceniany w skali od 0 do 2 punktów. W sumie nowo narodzone dziecko może otrzymać 10 punktów.

Skala Apgar. Jak wyglądają badania noworodków w pierwszych minutach życia?
Infografika: Agnieszka Kowalko

Skala Apgar. Co jest brane pod uwagę?

  • czynność serca: 0 punktów, jeśli jej nie ma, 1 punkt, gdy wykrywa się poniżej 100 uderzeń na minutę, 2 punkty – powyżej 100 uderzeń na minutę. Czynność serca należy badać co najmniej przez 30 sekund;
  • czynność oddechowa: 0 punktów w przypadku braku, gdy jest zwolniona lub nieregularna – 1 punkt, 2 punkty w przypadku aktywnych ruchów;
  • napięcie mięśniowe: gdy jest wiotkie, dziecko otrzymuje 0 punktów, gdy jest obecne – 1 punkt, gdy ruchy są aktywne – 2 punkty;
  • odruchy na podstawie reakcji na wprowadzenie cewnika do nosa: 0 punktów – brak reakcji, 1 punkt – grymas, 2 punkty – kichnięcie;
  • zabarwienie skóry: blada to 0 punktów, sinica obwodowa daje 1 punkt, różowa skóra to 2 punkty.

Co ważne, sinica obwodowa występuje u większości noworodków zaraz po urodzeniu, więc jedynie 15 procent z nich w pierwszej minucie życia otrzymuje 10 punktów w skali Apgar.

Ponadto, osoba, która zajmuje się noworodkiem, musi go zważyć, a także dokonać pomiarów długości ciemieniowo-siedzeniowej, obwodów: głowy, klatki piersiowej i brzucha.

Jak często bada się noworodka?

Lekarz wykonuje taką ocenę dwukrotnie (w pierwszej oraz piątej minucie życia), jeśli za pierwszym razem ocena była dobra (wyniosła 8-10 punktów).

Natomiast u dzieci, które urodziły się w stanie średnim (4-7 punktów) lub ciężkim (0-3 punkty), badania są przeprowadzane cztery razy: w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia.

Niski wynik w skali Apgar nie jest dobrą wiadomością, ale nawet w takiej sytuacji leczenie oraz rehabilitacja pozwalają na prawidłowy rozwój dziecka.

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl