Śląska Partia Regionalna poparła Łukasza Kohuta i Marka Plurę w wyborach do Parlamentu Europejskiego
Dziś o 10 na rybnickim rynku, odbyła się konferencja podczas której przedstawiciele Śląskiej Partii Regionalnej ogłosili poparcie dla Łukasza Kohuta, lidera Wiosny na Śląsku, w wyborach do Europarlamentu. Drugim kandydatem ŚPR jest Marek Plura.
- Śląska Partia Regionalna popiera dwóch kandydatów. Do tej pory śląski ruch regionalny miał w europarlamencie jednego przedstawiciela. Teraz mocno trzymamy kciuki by było ich dwóch. Oprócz Marka Plury, który ma szansę powtórzyć wynik sprzed pięciu lat, jest Łukasz, który wierzymy - dołączy i razem będą reprezentować Ślązaków i walczyć o to by tożsamość śląska, kultura i język jak najlepiej się miały - mówił Rafał Adamus, przewodniczący ŚPR.
Olek König ze Śląskiej Partii Regionalnej tłumaczył dlaczego zdecydowano się poprzeć dwóch kandydatów.
- Zdajemy sobie sprawę, że czasem poparcie osoby z kręgów troszkę bardziej lewicowo- światopoglądowych może być troszkę kontrowersyjne w naszym środowisku, ale właśnie wybory do Europarlamentu mają taka specyfikę, że w tym momencie możemy się wykazać tym myśleniem regionalnym, niekoniecznie partyjnym. Być może nie zdecydowalibyśmy się na ten krok, gdyby nie pozycja dwóch naszych kandydatów – zarówno pana Marka Plury jak i Łukasza Kohuta. To są osoby, które już bardzo wiele dokonały na gruncie myślenia proregionalnego i konkretnych działań w tym kierunku. Dlatego znów możemy zrobić krok by zrezygnować z tej dużej polityki, która tutaj na Śląsku nie zawsze powinna mieć tyle do powiedzenia. Powinniśmy zawsze myśleć dużo bardziej regionalnie, o naszym najbliższym otoczeniu. Mimo że Bruksela jest dalej niż Warszawa, ale ten wybór możemy potraktować – tak daleko ale tak blisko - mówił Olek König ze Śląskiej Partii Regionalnej.
O co będzie zabiegał, gdy zostanie wybrany do Europarlamentu mówił Łukasz Kohut
- Edukacja regionalna, tożsamość śląska jest mi bliska od wielu lat. Z Demokratyczną Unią Regionalistów Śląskich zabiegamy o to, by edukacja regionalna trafiła do śląskich szkół, ale chcielibyśmy, by edukacja regionalna w całej Polsce miała miejsce. Dlatego że ta wiedza o najbliższym regionie, swojej dzielnicy i ulicy jest bardzo ważna. Często uczymy się o jakiejś zamierzchłej historii kraju czy Europy a nie wiemy, co działo się w naszym regionie. To dla nas było bardzo ważne. Udało się w paru miastach tą edukację regionalną wprowadzić, m.in. w Rybniku. Chcielibyśmy to wprowadzić też w innych miastach. Mając pewne narzędzia Europosła będzie to o wiele łatwiejsze - mówił Kohut.
Zobaczcie koniecznie
Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach
Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach
