Wniosek Śląskiej Partii Regionalnej o status partii politycznej trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie na początku października ubiegłego roku. Liderzy ugrupowania po cichu liczyli, że rejestracją będą mogli pochwalić się przed świętami Bożego Narodzenia. Ale sąd zakwestionował część podpisów poparcia złożonych przez liderów ŚPR - w sumie co czwarty z nich.
"Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że podpisy odrzucano nie tylko przy nieczytelnych numerach PESEL. Jeśli ktoś w adresie wpisał Ruda Śl. zamiast Ruda Śląska lub Siemianowice zamiast Siemianowic Śląskie, podpisy też były wykreślane" - mówił dwa miesiące temu Henryk Mercik z ŚPR.
PISALIŚMY:
Śląska Partia Regionalna: Program dla Śląska jest niewystarczający. Po co nowe kopalnie?
Śląska Partia Regionalna nadal czeka na rejestrację
W styczniu działacze partii zostali wezwani do złożenia dodatkowych podpisów. Sąd badał je przez kolejne 2,5 miesiąca. Finalnie 12 kwietnia podjął decyzję o przyznaniu ŚPR osobowości prawnej. Trwający ponad pół roku proces jest najprawdopodobniej rekordowy w politycznej historii współczesnej Polski. Dla porównania: miesiąc i 4 dni potrzebował sąd na zarejestrowanie Nowoczesnej w 2015 roku. Miesiąc i 20 dni trwał proces rejestracji partii Polska Jest Najważniejsza w roku 2011. 2 miesiące i 5 dni na wpis do rejestru partii politycznych czekała Solidarna Polska w 2012 roku.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
- W końcu ruszamy z zapisami członków. Do tej pory nie mieliśmy takiej możliwości. Z etapu organizacyjnej tymczasowości do etapu stałości. Oficjalnie wybierzemy władze ŚPR. Wybory odbędą się w najbliższym możliwym czasie, czyli na pewno przed wakacjami - zapowiada Mercik.
Najpewniej to on obejmie funkcję przewodniczącego partii.
Dziś, 10 maja, w południe ŚPR uruchomiła elektroniczną rejestrację członków. Za pośrednictwem strony partiaslaska.pl/dolacz można wypełnić deklarację członkowską. Mimo braku rejestracji, ŚPR zorganizowała już konwencję programową. W ubiegłym miesiącu swoje plany i najważniejszych liderów partia prezentowała w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Politycznym celem ŚPR będą przede wszystkim jesienne wybory do sejmików. W samorządzie województwa od dwóch kadencji zasiada czterech radnych Ruchu Autonomii Śląska.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Magazyn informacyjny Dziennika Zachodniego