W niedzielę, 2 października 2022 roku w godzinach porannych doszło do zatrucia tlenkiem węgla w jednym z budynków w Rybnie, na terenie powiatu kłobuckiego. Jak potwierdza straż pożarna, osoba poszkodowana w wypadku nie żyje i jest to pierwsza ofiara śmiertelna w tym sezonie grzewczym. W akcji ratunkowej wzięły udział dwa zastępy straży pożarnej oraz ośmiu strażaków.
Jest ofiara śmiertelna zatrucia tlenkiem węgla
Zgodnie z informacjami, uzyskanymi od kłobuckiej straży pożarnej do zdarzenia doszło w niedzielny poranek o godzinie 9:06, w jednym z budynków mieszkalnych w Rybnie. W wyniku uwolnienia tlenku węgla, ponad osiemdziesięcioletni mężczyzna zmarł. – Nieszczęśliwe zdarzenie z udziałem tlenku węgla miało miejsce w niedzielę rano w Rybnie. Po zgłoszeniu wypadku, na miejscu zdarzenia znaleźliśmy osiemdziesięciojednoletniego mężczyznę, bez funkcji życiowych. Była to jedyna ofiara tej sytuacji i jak się okazało, śmiertelna, bo lekarz stwierdził zgon – mówi mł. bryg. mgr Mariusz Gosławski, Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kłobucku.
Jak informuje straż pożarna, osiemdziesięciojednolatek korzystał z butli gazowej, z którą mogą być związane przyczyny wypadku. – Według wstępnych ustaleń, mężczyzna dogrzewał się grzejnikiem zasilanym z butli propan butan. Podejrzewamy, że przyczyny zdarzenia mogą mieć z tym związek. Będą one jednak dopiero szczegółowo ustalane – informuje mł. bryg. mgr Mariusz Gosławski.
Ryzyko zatruć tlenkiem węgla i pożarów w sezonie grzewczym
Straż pożarna przypomina, że w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla. Apeluje tym samym o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
– Rozpoczyna się sezon grzewczy a wraz z nim wzrasta ryzyko zatruć tlenkiem węgla i pożarów, spowodowanych niewłaściwym użytkowaniem urządzeń grzewczych. Strażacy przypominają o konieczności sprawdzenia przewodów kominowych – popękane i zatkane sadzami mogą być przyczyną zatruć i pożarów, sprawdzenia przewodów wentylacyjnych – aby do mieszkań był zapewniony dostęp świeżego powietrza i odpływ spalin, sprawdzeniu stanu technicznego urządzeń grzewczych – na przykład takich, jak przepływowe podgrzewacze wody. Pamiętajmy, że tlenek węgla jest niewidoczny i niewyczuwalny dla ludzkich zmysłów. Zamontujmy w naszych mieszkaniach czujnik tlenku węgla – apeluje mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.
Nie przeocz
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- 500 plus dla małżeństw. Wkrótce pojawi się nowe świadczenie dla seniorów?
- Schroniska górskie w Beskidach – TOP 10. To świetne miejsca na jesienne spacery
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Lekarze przywracają pacjentom głos. Wstawiają protezy po usunięciu krtani
