W czwartek (31 stycznia) podczas sesji Rady Miasta Sosnowca, radni przyjęli uchwałę wprowadzającą do statutu żłobka miejskiego i klubów dziecięcych zmianę dotyczącą dodatkowej punktacji w procesie rekrutacji dla dzieci zaszczepionych zgodnie z obowiązkowym kalendarzem szczepień. Uchwałę władze Sosnowca zapowiadały już w grudniu 2018 roku.
Szczepimy, bo myślimy
- Chcemy się włączyć w akcję „Szczepimy, bo myślimy”, bo uważamy, ze szczepienia obowiązkowe są potrzebne. Dziś nie mamy takich uregulowań, bo nie było takiej potrzeby. Rodzice szczepili dzieci – mówiła wówczas Anna Jedynak, zastępca prezydenta Sosnowca, odpowiedzialna m.in. na politykę zdrowotna miasta.
Urzędnicy jednak głowili się jak wprowadzić zmiany faworyzujące dzieci zaszczepione, by uchwały nie zakwestionował wojewoda.
- Chcemy dodać dodatkowe punkty podczas procesu rekrutacji za szczepienia obowiązkowe. Czyli dziecko będzie miało mniej punktów, jeśli rodzice nie zaszczepią go zgodnie z kalendarzem szczepień. Oczywiście będą wyjątki dotyczące dzieci, niezaszczepionych ze względów zdrowotnych. Będzie to brane pod uwagę - mówiła wiceprezydent Jedynak.
Takie rozwiązanie przyjęto podczas ostatniej sesji Rady Miasta.

Nie lekceważ grypy! Nie wyjdzie Ci to na zdrowie. Sprawdź, j...
Nie szczepisz, nie masz punktów
Uchwała przewiduje, że rodzice, chcąc uzyskać dodatkowe punkty, muszą dostarczyć, oprócz wymaganej dokumentacji, również oświadczenie o zaszczepieniu dziecka.
Rekrutacja do żłobków w Sosnowcu zaczyna się około kwietnia, kończy w czerwcu. Nowa regulacja zostanie włączona do regulaminu przyjęć do żłobków miejskich już od 2019 roku.
Żłobki w Sosnowcu
W Sosnowcu funkcjonuje jeden miejski żłobek z sześcioma oddziałami. Obecnie uczęszcza do nich 316 dzieci.
Do tego w mieście istnieje jeszcze około 9 żłobków niepublicznych. W sumie w Sosnowcu jest około 700 miejsc w żłobkach publicznych i niepublicznych. Funkcjonują także dotacje, programy unijne, dzięki którym miasto może dopłacać rodzicom 500 zł do pobytu ich dziecka w niepublicznym żłobku.
Są listy rezerwowe do żłobka
Rocznie rodzi się w Sosnowcu około półtora tysiąca dzieci. Potrzeby żłobkowe są tu więc raczej poprawnie zabezpieczone. Na listach rezerwowych zwykle znajduje się zazwyczaj około 150-200 dzieci.
Najważniejszym kryterium, decydującym o przyjęciu dziecka do żłobka w Sosnowcu jest obecnie sytuacja, gdy oboje rodzice pracują. Chodzi o umożliwienie podjęcia rodzicom pracy zawodowej. Jest też preferencja dla dzieci z niepełnosprawnością.
Teraz do tych kryteriów ma dołączyć sprawa szczepień.
Podobne rozwiązanie w ubiegłym tygodniu przyjęła też Rada Miasta Częstochowy.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Choroby zakaźne - oni pamiętają! Film Śląskiej Izby Lekarskiej
TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego