Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 439 posłów, przeciwko było 12. Trzech wstrzymało się od głosu.
Przed głosowaniem nad całością ustawy posłowie rozpatrywali ponad 100 zgłoszonych do niej poprawek. Zdecydowano, że w ustawie nie znajdzie się kontrowersyjny zapis o tzw. bezkarności urzędniczej, a więc wyłączający z odpowiedzialności za przestępstwo czyn funkcjonariusza publicznego polegający na nadużyciu uprawnień, a także za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w szczególnych okolicznościach takich jak wojna czy stan wyjątkowy, a także stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii.
Ustawa trafi teraz do Senatu.
Wcześniej, we wtorek, nad projektem przez blisko 10 godzin pracowała sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. Ustawa zyskała poparcie większości jej członków.
Ustawa ws. pomocy Ukraińcom
Celem ustawy jest "stworzenie szczególnej regulacji prawnej zapewniającej doraźną podstawę prawną do legalnego pobytu cudzoziemcom, w szczególności posiadającym obywatelstwo Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju pochodzenia i wjechali, posiadając stosowne uprawnienie wjazdowe, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".
Dokument zawiera szereg rozwiązań, które - przede wszystkim w tym pierwszym okresie - pomogą otoczyć Ukraińców efektywną opieką. Chodzi o zapisy dotyczące zatrudnienia, kształcenia oraz legalności pobytu Ukraińców w Polsce.
W myśl ustawy, uchodźcy będą mogli przebywać legalnie na terenie Rzeczypospolitej przez 18 miesięcy, z możliwością przedłużenia tego okresu do trzech lat. Otrzymają dostęp do szkolnictwa i ochrony zdrowia na zasadach ogólnych, a także jednorazowe wsparcie na utrzymanie w wysokości 300 zł na osobę. Wśród nowych regulacji są również zapisy dotyczące nadawania ukraińskim uchodźcom numerów PESEL.
Ustawa gwarantuje również wsparcie finansowe dla Polaków, którzy przyjmują pod swój dach rodziny z Ukrainy. Będzie to 40 zł dziennie, czyli ok. 1200zł miesięcznie. Środki te będą przyznawane pomagającym za pośrednictwem samorządów przez okres 2 miesięcy.