Już niebawem czeka nas prawdziwy podniebny spektakl. Będzie on związany z pierwszą zidentyfikowaną kometą krótkookresową - Halleya. To deszcz meteorów nazwany Orionidami. Deszcz widoczny jest pomiędzy 2 października a 7 listopada. Maksimum przypadnie na 21 października. W jego trakcie można obserwować ok. 25-35 meteorów na godzinę. Prędkość roju osiąga nawet 66 km/s. Tej nocy warto nie kłaść się spać.
Co ciekawe, najwyższym zaobserwowanym Orionidem jest bolid PF191012 Myszyniec o wielkości gwiazdowej - 14.7 mag, który zaczął świecić na wysokości aż 168 km. Został on zaobserwowany przez Polską Sieć Bolidową w nocy z 18 na 19 października 2012 roku.
Jak obserwować deszcz meteorów?
Czego możemy się spodziewać w trakcie nocnej obserwacji? NASA informuje m.in.o "świecących pociągach", czyli rozżarzonych kawałkach gruzu, które tworzą ślad za meteorem, zaś inne meteory mogą zmienić się w kulę ognia. Będzie na co popatrzeć!
Jak podaje NASA, deszcz meteorów będzie widoczny na półkuli północnej oraz południowej. Jak obserwować? Warto udać się w miejsce oddalone od sztucznych świateł, najlepiej na wzniesienie. Po czym poświęcić chwilę, by przyzwyczaić wzrok do zaciemnienia. Najlepiej zacząć po godzinie 24:00. Niestety na tę datę przewidywane jest zachmurzenie.
- Oto najwięksi pożeracze prądu w twoim domu!
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Pokoje do wynajęcia w Krakowie. Cena? Od 600 do nawet 1500 złotych!
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
- Punkty karne. Nowy taryfikator punktów 2022. Co zmieniło się od 17 września?
Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy
