Kiedy jest najbliższe zaćmienie Słońca w 2022 roku?
Zjawisko częściowego zaćmienia Słońca występuje zazwyczaj kilka razy w roku. W 2022 roku było już oglądane 30 kwietnia na obszarze południowego Pacyfiku, w południowej części Ameryki Łacińskiej oraz z terenów Antarktydy.
Kolejne takie zaćmienie Słońca będzie miało miejsce 25 października 2022 roku. Tym razem będzie widoczne również z Polski, a zwłaszcza na północnym wschodzie kraju, gdzie Księżyc zasłoni Słońce w 45 procentach.

Kiedy dokładnie będzie można je oglądać? Do obserwacji warto się przygotować już przed godziną 11:13. Widowisko na niebie zakończy się chwilę po godzinie 13:32. Największa faza zaćmienia będzie widoczna w północno-wschodnich rejonach naszego kraju (faza wyniesie 46 proc.), a najsłabiej zjawisko będzie obserwowane w południowo-zachodnich częściach Polski (od 33 do 35 proc.).
W jaki sposób powstaje zaćmienie słońca? Trzy rodzaje zaćmienia
Zaćmienie Słońca ma miejsce, kiedy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią, zasłaniając całkowicie lub częściowo światło słoneczne, które zwykle dociera do Ziemi.
Jak tłumaczy NASA na swojej stronie, istnieją trzy rodzaje zaćmienia Słońca:
- Całkowite: jest widoczne z niewielkiego obszaru Ziemi. Ludzie, którzy je widzą, znajdują się w samym centrum cienia, jakie Księżyc rzuca na Ziemię. Niebo staje się wtedy bardzo ciemne, jakby była noc. Aby nastąpiło całkowite zaćmienie, Słońce, Księżyc i Ziemia muszą znajdować się w linii prostej.
- Częściowe: ma miejsce, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia nie są ułożone dokładnie w linii prostej. Z ziemskiej perspektywy Słońce jest wtedy zasłonięte jedynie częściowo.
- Obrączkowe: ma miejsce, gdy Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi. Nie blokuje całego widoku Słońca i wygląda jak ciemny dysk na tle większego dysku, jakim jest Słońce. Widok jest niesamowity – wokół ciemnej powierzchni Księżyca tworzy się świetlista obręcz.
dś