Zaćmienie słońca w Polsce. Co tak naprawdę zobaczymy już jutro? Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie słońca 25 października 2022 r.?

Adam Kielar
Adam Kielar
Agnieszka Kowalko
Agnieszka Kowalko
Zaćmienie słońca
Zaćmienie słońca fot. Polska Press
Zaćmienie Słońca to zdecydowanie jedno z najciekawszych zjawisk, jakie możemy oglądać na niebie. Tym razem głębokie, częściowe zaćmienie będzie możliwe do zaobserwowania w całej Polsce. Są jednak regiony, w których będzie wyjątkowo dobrze widoczne. 25.10.2022 r. to długo wyczekiwany dzień dla pasjonatów natury. O tym, jak bezpiecznie oglądać zaćmienie słońca 25 października, powiedział portalowi i.pl Robert Nowakowski, członek zarządu warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Zjawisko częściowego zaćmienia Słońca występuje zazwyczaj kilka razy w roku. W 2022 roku było już oglądane 30 kwietnia na obszarze południowego Pacyfiku, w południowej części Ameryki Łacińskiej oraz z terenów Antarktydy.

Kolejne takie zaćmienie Słońca będzie miało miejsce 25 października 2022 roku. Tym razem będzie widoczne również z Polski, a zwłaszcza na północnym wschodzie kraju, gdzie Księżyc zasłoni Słońce w 45 procentach.

Zaćmienie słońca w Polsce. Co tak naprawdę zobaczymy już jutro? Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie słońca 25 października 2022 r.?
Infografika: Krystiana Konieczna

O której będzie zaćmienie słońca 25 października 2022 r.?

Zaćmienie słońca, widoczne z terytorium Polski we wtorek 25 października 2022 roku, rozpocznie się około godziny 11:15 naszego czasu.

By skutecznie zaobserwować zaćmienie słońca 25 października 2022 r., będzie należało skierować wzrok na południowy i południowo-zachodni horyzont.

Zaćmienie słońca jest bardzo interesującym zjawiskiem astronomicznym. Jednak warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas obserwacji. Rad udzielił portalowi i.pl Robert Nowakowski, członek zarządu warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Adam Kielar, i.pl: Jak bezpiecznie można obserwować zaćmienie słońca? Czego używać?

Robert Nowakowski: Po pierwsze, najlepiej nie obserwować zaćmienia, jeśli nie wie się jak, bo można trwale stracić wzrok. Najlepiej robić to w grupie osób, które się na tym znają, z towarzystwem miłośników astronomii czy podczas pokazów astronomicznych. Jeśli chce się już samemu, to najlepiej wybrać sklep astronomiczny, których jest kilka w Polsce i zakupić tam okulary wyposażone w specjalną folię ND5, która w ogromnej większości zatrzymuje promieniowanie słoneczne, które w normalnych warunkach niszczy oczy, a przepuszcza jego znikomy procent. Dzięki temu można oglądać tarczę słońca w sposób bezpieczny. Oczywiście są też inne sposoby, takie jak obserwacja przez filtr wodorowy H-alfa, umieszczany na specjalistycznych teleskopach słonecznych. Umożliwiają one obserwację protuberancji, czyli wybuchów plazmy na powierzchni słońca oraz jego obrzeżach.

Jednak to już sposób dla zaawansowanych, najprostszym rozwiązaniem jest wspomniana folia ND5, którą nakłada się na okular lornetki czy teleskopu, trzeba zawsze pamiętać, by był on szczelnie przykryty. Nie rekomendujemy obserwacji przez szkło wyprawiane czy przez gogle i maski spawalnicze.

Czego jeszcze trzeba się wystrzegać?

Na pewno w przypadku, gdy jest ładna pogoda, trzeba uważać, by się nie przegrzać, szczególnie latem. Oczywiście teraz jest to znacznie mniej prawdopodobne, ale obserwując słońce latem, należy zawsze zabezpieczyć sobie głowę. Nawet kilkanaście minut takiej obserwacji słońca bardzo fascynuje, można się zatracić i dostać na przykład udaru słonecznego.

Ile razy w ciągu roku można zaobserwować zaćmienie słońca?

Na świecie średnio mają miejsce dwa takie zakrycia całkowite, w zależności od okoliczności nawet do 4-5. W Polsce tak często to się nie zdarza, najbliższe całkowite będzie można obserwować w 2135 roku. Jednak jest świetna opcja, by zobaczyć je znacznie wcześniej. 12 sierpnia 2026 roku całkowite zaćmienie słońca będzie można zobaczyć w Hiszpanii i Portugalii. To naprawdę fenomenalne zjawisko i wbrew pozorom całkiem niedługo.

Dziękuję za rozmowę.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl