Sposoby na rozwój kariery

Redakcja
Nawet skończenie pożądanego przez pracodawców kierunku studiów na prestiżowej uczelni i - w ślad za tym - znalezienie dobrej posady nie powinno powstrzymać naszego myślenia o dalszej edukacji i rozwoju zawodowym. Stojąc w miejscu, cofamy się - pisze Patrycja Wacławska.

Od kilku lat sytuacja na rynku pracy jest na tyle stabilna i możliwości znalezienia pracy (także poza Polską) na tyle duże, że ambitne, otwarte na nowe doświadczenia osoby mogą swobodnie kreować swoją karierę i rozwój zawodowy. Swobodnie, nie znaczy bez przeszkód. Pokonanie ich będzie jednak łatwiejsze, jeśli odpowiemy sobie na trzy podstawowe pytania:

1. Dokąd chcę dość w moim rozwoju zawodowym?
2. Z kim chcę tam dojść?
3. W jakim czasie zamierzam pokonać obraną drogę?

Na pytanie, dokąd chcemy dość naszą ścieżką zawodową, po raz pierwszy odpowiadamy sobie bardzo wcześnie - wybierając szkołę średnią lub kierunek studiów. Dla wielu osób to za wcześnie. Świadczą o tym wyniki badań ankietowych, wskazujące, że w wyuczonym zawodzie pracuje zaledwie około 40 proc. Polaków.

Czasem jest to wynik przypadku, często wyboru. Podczas nauki wiele osób dochodzi bowiem do wniosku, że wybór kierunku edukacji był chybiony. Czy faktycznie tak było, weryfikują jednak dopiero dalsze doświadczenia. Po kilku latach od podjęcia pierwszego zatrudnienia, możemy ocenić, czy wykonywany zawód jest tym, który chcielibyśmy wykonywać.

W sytuacji, gdy podjęliśmy pracę niezgodną ze swoim wykształceniem, a po pewnym czasie dojdziemy do wniosku, że było to błędem, powrót do macierzystego (wyuczonego) zawodu może się okazać trudny. Szczególnie w zawodach związanych z IT, prawem, medycyną, marketingiem każdy rok przerwy oznacza uwstecznienie umiejętności uniemożliwiające normalne funkcjonowanie w zawodzie. Jego aktywne wykonywanie będzie więc wymagało nie tylko odświeżenia zdobytej kiedyś wiedzy, ale też uzupełnienia jej o nowinki z branży - nierzadko liczne.

Łatwiejsze od powrotu do zawodu, z którym kontakt zerwaliśmy jakiś czas temu, będzie oczywiście rozwijanie umiejętności w dziedzinie, którą na bieżąco się paramy. Samodzielne szukanie kursów, szkoleń, studiów podyplomowych, które pomogą nam w najefektywniejszym uzupełnieniu wiedzy, będzie jednak błądzeniem w gąszczu mniej i bardziej wiarygodnych ofert. Warto śledzić pisma branżowe, fora, na których wymieniają się komentarzami przedstawiciele określonych specjalizacji, lub nawiązać kontakt z samorządem zawodowym. Tam najłatwiej znajdziemy wskazówki dotyczące wiarygodnych ofert pozwalających na rozwój. Co więcej, miejsca ta służą też często wymianie ofert pracy. Mogą więc pomóc w znalezieniu lepszego zatrudnienia.
Dochodzimy do odpowiedzi na pytanie: z kim chcemy podążać ścieżką zawodową. Jeśli myślimy o zmianie pracy lub o zamianie etatu na własną działalność, z pewnością nie powinniśmy decydować pochopnie. Choć przyjmuje się, że aby ocenić słuszność wyboru pracy, należy w życiu zmienić ją trzykrotnie, a okolice trzydziestego roku życia są najlepsze, by zmiany rozpocząć - rozważmy wady i zalety. Jeżeli w dotychczasowej firmie rysuje się możliwość awansu - poczekajmy na efekty. Jeżeli lubimy stabilizację - nie zakładajmy własnego biznesu bez fachowej analizy rynku.

Odpowiedź na trzecie z postawionych na początku pytań jest dość prosta: jeśli nie chcemy kreować naszej kariery jedynie doraźnie, będziemy musieli całe życie zawodowe poświęcić na doskonalenie i samokształcenie.

DYŻUR EKSPERTÓW
W środę, 13 października, w godz. 12.00-13.30 na pytania Czytelników o kreowanie kariery odpowiedzą eksperci z serwisu rekrutacyjnego Monsterpolska.pl. Eksperci dyżurują pod tel. 22 201 42 02 i 22 201 42 03

W czwartek, 14 października: Jak i gdzie opłaca się oszczędzać - lepiej wybrać bankowe konto czy lokatę. Wszystko, co warto wiedzieć o długoterminowym oszczędzaniu. TFI i plany systematycznego oszczędzania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl