Sprawa zestrzelenia malezyjskiego Boeinga 777 nad Ukrainą w 2014 r. Siergiej Dubinski, Igor Girkin i Leonid Charczenko skazani na dożywocie

Hubert Rabiega
Opracowanie:
Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych MH17 został zestrzelony 17 lipca 2014 r.
Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych MH17 został zestrzelony 17 lipca 2014 r. AFP/EAST NEWS
Sąd okręgowy w Hadze ogłosił w czwartek po południu wyrok w sprawie karnej o zestrzelenie w 2014 r. nad wschodnią Ukrainą samolotu linii Malaysia Airlines wykonującego lot o numerze MH17, w którym zginęło 298 osób. Sąd stwierdził, że nie ma wątpliwości, iż samolot został zestrzelony przy użyciu rosyjskiego pocisku oraz wskazywał na bliskie związki oskarżonych z Rosją.

Wyrok w sprawie zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines

Holenderski sąd okręgowy w Hadze orzekł w czwartek, że trzej podejrzani - Rosjanie Siergiej Dubinski i Igor Girkin oraz Ukrainiec Leonid Charczenko - są winni zestrzelenia w 2014 r. nad wschodnią Ukrainą samolotu MH17 linii Malaysia Airlines (MH17), w wyniku czego zginęło 283 pasażerów oraz 15 członków załogi. Wszyscy trzej otrzymali kary dożywotniego pozbawienia wolności.

Jednocześnie sąd uniewinnił Rosjanina Olega Pułatowa uznając, że „nie ma dowodów na to, że w jakikolwiek sposób przyczynił się on do rozmieszczenia systemu rakietowego”.

Wszyscy oskarżeni byli sądzeni zaocznie.

Sprawa zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines. Sąd wskazał na związki oskarżonych z Rosją

Odczytywanie wyroku przez przewodniczącego składu orzekającego sądu okręgowego w Hadze rozpoczęło się w czwartek po godzinie 13:30 w kompleksie sądowym znajdującym się niedaleko lotniska Schiphol.

Sędzia podkreślił, że zdaniem sądu Rosja sprawowała kontrolę nad zbuntowaną Doniecką Republiką Ludową, którą proklamowano na wschodniej Ukrainie kilka miesięcy przed katastrofą. Sąd zaznaczył, że nie ma wątpliwości, iż samolot MH17, został zestrzelony przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk oraz wskazywał na bliskie związki oskarżonych z Rosją.

Na sali nie było oskarżonych, pojawił się jedynie adwokat jednego z nich, Rosjanina Olega Pułatowa. Licznie obecni byli natomiast krewni ofiar, niektórzy przylecieli na odczytywanie wyroku nawet z Australii.

Adwokaci Pułatowa argumentowali wcześniej, że prokuratura uległa manipulacjom ukraińskiej służby bezpieczeństwa. „Sąd nie podziela tej argumentacji i stwierdza, że prokuratura prowadziła niezależne śledztwo” – mówił sędzia odczytujący wyrok i dodał, że na sąd nie wywierano wpływu, a proces był sprawiedliwy.

Zestrzelenie samolotu MH17

17 lipca 2014 roku w obwodzie donieckim na Ukrainie samolot pasażerski Malaysia Airlines Boeing 777 (nr lotu MH17) został zestrzelony kierowanym pociskiem rakietowym ziemia–powietrze Buk M1 z wyrzutni nr 332, należącej do 53. Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej z Kurska sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Problem polega na tym, że wyrok wydano ZAOCZNIE.

A to oznacza, że skazani pozostają bezkarni na terenie Rossji.
G
Gość
17 listopada, 15:04, PI Grembowicz:

OK

Lecz co dalej?!

KK?!

KS?!

Będzie coś z tego?!

Bez kary (głównej) wszystko traci sens...

Piedrolisz przygłupie. Straciłeś sens.

P
PI Grembowicz
OK

Lecz co dalej?!

KK?!

KS?!

Będzie coś z tego?!

Bez kary (głównej) wszystko traci sens...
G
Gość
Gdyby oddali śledztwo ruskim werdykt byłby inny.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl