Stan klęski żywiołowej w Żaganiu, Szprotawie, Małomicach i gminie wiejskiej Żagań

Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W sobotę 21 września 2024 w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rady Ministrów, rozszerzające stan klęski żywiołowej na lubuskie gminy: Szprotawę, miasto Żagań, miasto Małomice i gminę wiejska Żagań w województwie lubuskim. Co to znaczy dla mieszkańców?

Stan klęski żywiołowej obowiązuje nie dłużej niż 30 dni. Może zostać przedłużony na czas oznaczony, w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, po wyrażeniu przez Sejm zgody na to przedłużenie. Jego celem jest szybkie wprowadzenie rozwiązań, między innymi pomocy finansowej dla mieszkańców, pracodawców, przedsiębiorców, na terenach objętych klęską żywiołową

Gdzie może występować stan klęski żywiołowej?

Na stronie Prezydenta RP jest wyjaśnienie, że stan klęski żywiołowej może być wprowadzony na obszarze, na którym wystąpiła klęska żywiołowa, a także na obszarze, na którym wystąpiły lub mogą wystąpić skutki tej klęski. Do kategorii katastrof naturalnych zaliczana jest również powódź.

Sytuacja powodziowa w Lubuskiem - NA ŻYWO:

Ustawa szczegółowo reguluje zasady działania organów władzy publicznej, w szczególności kompetencje wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty i wojewody oraz prawo do wydawania wiążących poleceń przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej lub inny ministra wskazanego w ustawie.

Wojsko dla wojewody

Ustawa o stanie klęski żywiołowej przewiduje możliwość przekazania przez Ministra Obrony Narodowej do dyspozycji wojewody, na którego obszarze działania występuje klęska żywiołowa, pododdziały lub oddziały Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, wraz ze skierowaniem ich do wykonywania zadań związanych z zapobieżeniem skutkom klęski żywiołowej lub ich usunięciem. Użycie sił zbrojnych do pomocy zwalczania stanu klęski żywiołowej nie wymaga dodatkowej zgody Prezydenta RP.

Jakie ograniczenia wolności obywateli mogą nastąpić w czasie stanu klęski żywiołowej?

  • obowiązek opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń;
  • nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów;
  • nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach;
  • nakaz lub zakaz określonego sposobu przemieszczania się.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Czytaj również:

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
PL
Niemcy już pomagają?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl