Na Cmentarzu Kocborowskim w Starogardzie Gdańskim Grupa Poszukiwawcza Stowarzyszenia "Wizna 1939", we współpracy z żołnierzami 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w sobotę 22.01.2022 przeprowadziła ekshumację szczątków Zygmunta Michalskiego.
Jak przekazał wiceprezes Stowarzyszenia "Wizna 1939" Marcin Sochoń, mężczyzna jako 15-latek, w listopadzie 1939 r. za działalność konspiracyjną został zatrzymany przez Niemców i skazany na śmierć.
- Kara została zamieniona na pobyt w obozie koncentracyjnym, gdzie młody człowiek przebywał do końca wojny - tłumaczy Marcin Sochoń.
W maju 1945 r. Michalski został wyzwolony z niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen przez 3. Armię gen. Pattona. Zygmunt Michalski, po wyjściu na wolność, nie poradził sobie jednak z traumą poobozową, chorował i już jako dorosły zmarł w 1967 r.
Sochoń podkreślił, że mężczyzna został pochowany w bezimiennym grobie na przyszpitalnym cmentarzu, w zapomnieniu i z dala od rodziny. Po czterech latach poszukiwań na kocborowskim cmentarzu szczątki Zygmunta Michalskiego odnalazł jego wnuk Marek Gradzik.
- Mój dziadek został zatrzymany przez Niemców za - jak to oni napisali - fałszowanie dokumentów" - tłumaczy Gradzik.
Podkreślił, że przez ponad 50 lat nikt nie znał miejsca pochówku jego dziadka.
- Cztery lata temu zainteresowaliśmy się tym z moją żoną. Dzięki pomocy stowarzyszenia niemożliwe stało się możliwe - podsumował wnuki poinformował, że w przyszłym tygodniu jego dziadek zostanie pochowany na cmentarzu w Czeladzi, w woj. śląskim, skąd pochodził.
Wiceprezes Stowarzyszenia "Wizna 1939" podkreślił, że przed pracami ekshumacyjnymi zostały pobrane próbki genetyczne.
- Badania społecznie przeprowadzili pracownicy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie - podkreślił Sochoń.
Potwierdziły one tożsamość Zygmunta Michalskiego i na ich podstawie możliwe było przeprowadzenie ekshumacji.
Działanie Stowarzyszenia "Wizna 1939" będzie kontynuowane także w innych miejsca w Polsce.
- Będziemy nadal szukać szczątków bohaterów, którzy leżą w bezimiennych grobach - komentuje Marcin Sochoń.
ZOBACZ TEŻ:
Wojewoda pomorski dał zgodę na ekshumacje szczątków żołnierzy niemieckich w Skarszewach
Źródło:
