Stłuczka, kolizja lub wypadek drogowy. Za co przysługuje odszkodowanie oraz zadośćuczynienie?

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Odszkodowanie przysługuje przede wszystkim za uszkodzenie (częściowe lub całkowite) auta oraz na pokrycie kosztów koniecznego leczenia oraz rehabilitacji. Za konieczne leczenie uważa się m.in. opłaty za wizyty lekarskie czy zatrudnienie pielęgniarki, która będzie zmieniała opatrunki. Odszkodowanie powinno pokryć także koszty zakupu potrzebnych leków, środków medycznych oraz sprzętu ortopedycznego. Poszkodowany ma prawo wykazać także koszty dojazdów do lekarzy, szpitali czy aptek oraz koszty mp. specjalistycznej diety.
Odszkodowanie przysługuje przede wszystkim za uszkodzenie (częściowe lub całkowite) auta oraz na pokrycie kosztów koniecznego leczenia oraz rehabilitacji. Za konieczne leczenie uważa się m.in. opłaty za wizyty lekarskie czy zatrudnienie pielęgniarki, która będzie zmieniała opatrunki. Odszkodowanie powinno pokryć także koszty zakupu potrzebnych leków, środków medycznych oraz sprzętu ortopedycznego. Poszkodowany ma prawo wykazać także koszty dojazdów do lekarzy, szpitali czy aptek oraz koszty mp. specjalistycznej diety. Fot. Piotr Krzyżanowski (zdjęcie ilustracyjne)
Stłuczka parkingowa, niegroźna kolizja, poważny wypadek. Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do setek tego typu zdarzeń. Każdy, kto stał się w tego typu sytuacji poszkodowanym ma prawo do otrzymania nie tylko odszkodowania za poniesioną szkodę materialną (np. uszkodzone auto, koszty leczenia, utracone zarobki), ale także zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (w tym cierpienie fizyczne oraz psychiczne oraz utratę szans życiowych).

Osoba poszkodowana w kolizji lub wypadku drogowym ma prawo do dwóch rodzajów świadczeń: odszkodowania za szkody majątkowe oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę (szkody niematerialne). Na gruncie prawa są to pojęcia, które odnoszą się do dwóch różnych uprawnień osoby poszkodowanej.

Odszkodowanie za wypadek

Odszkodowanie ma za zadanie pokrycie wartości szkód majątkowych, które powstały np. wskutek stłuczki parkingowej czy poważnego wypadku na drodze.

Odszkodowanie wylicza i wypłaca firma ubezpieczeniowa, która wystawiła polisę OC sprawcy zdarzenia komunikacyjnego (tzw. postępowanie likwidacyjne, likwidacja szkody). Dane sprawcy wypadku ustala policja. Jeśli policja nie jest wzywana do zdarzenia - wówczas dane sprawcy należy ustalić samodzielnie, wykorzystując numer tablicy rejestracyjnej oraz np. zeznania świadków czy zapis miejscowego monitoringu. Wszelka dokumentacja wykonana tuż po zdarzeniu - np. zdjęcia lub nagrania wideo wykonane telefonem - mogą okazać się bardzo pomocne na etapie udowadniania rozmiaru szkód.

Odszkodowanie przysługuje przede wszystkim za uszkodzenie (częściowe lub całkowite) auta oraz na pokrycie kosztów koniecznego leczenia oraz rehabilitacji. Za konieczne leczenie uważa się m.in. opłaty za wizyty lekarskie czy zatrudnienie pielęgniarki, która będzie zmieniała opatrunki. Odszkodowanie powinno pokryć także koszty zakupu potrzebnych leków, środków medycznych oraz sprzętu ortopedycznego. Poszkodowany ma prawo wykazać także koszty dojazdów do lekarzy, szpitali czy aptek oraz koszty mp. specjalistycznej diety.

Przy wyliczeniu żądanej sumy odszkodowawczej poszkodowany ma prawo uwzględnić również kwoty utraconych wynagrodzeń lub premii (np. z powodu absencji powypadkowej). Jeśli poszkodowany był opiekunem osoby bliskiej i wskutek wypadku nie może sprawować dalszej opieki - ma prawo żądać zwrotu kosztów zatrudnienia osoby do opieki nad taką osobą.

W ramach odszkodowania po wypadku można żądać także zwrotu kosztów poniesionych na kursy i szkolenia, które pozwolą na zmianę zawodu. O ile taka zmiana jest konieczna z powodu obrażeń i dysfunkcji będących następstwem wypadku.

Odszkodowanie może być wypłacone więcej niż raz, szczególnie w sytuacji, gdy nowe koszty pojawią się po pewnym czasie. W razie konieczności pokrycia określonych kosztów natychmiast - poszkodowany ma prawo żądać od towarzystwa ubezpieczeniowego zaliczki. Jeśli nie zgadzamy się z kwotą odszkodowania zaproponowaną przez ubezpieczyciela możemy skierować sprawę do sądu (przed podjęciem takiej decyzji można skorzystać z bezpłatnej porady prawnej - lista punktów darmowych porad prawnych).

Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

Zadośćuczynienie jest świadczeniem, które ma skompensować osobie poszkodowanej doznaną krzywdę, czyli wszelkie negatywne skutki wypadku, które nie są szkodami materialnymi.

W świetle orzeczeń Sądu Najwyższego doznanie krzywdy oznacza w szczególności cierpienia fizyczne oraz cierpienie psychiczne, a także utratę szans na normalne życie, rozwój zainteresowań oraz realizację zamierzonych celów. Pod pojęciem krzywdy rozumie się także poczucie bezradności oraz utratę zdolności do pracy.

W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2017 roku napisano, że suma zadośćuczynienia "powinna być tak ukształtowana, aby z jednej strony stanowiła odzwierciedlenie doznanego uszczerbku, zaś z drugiej, mimo niepełnej kompensacji z uwagi na brak możliwości przywrócenia do stanu poprzedniego, była zauważalna i przynosiła poszkodowanemu satysfakcję".

Podstawowym kryterium określającym wysokość należnego zadośćuczynienia jest rozmiar doznanej krzywdy tj. rodzaj, charakter, długotrwałość cierpień fizycznych, ich intensywność i nieodwracalność ich skutków. Ocenie podlegają również cierpienia psychiczne związane zarówno z ich przebiegiem, jak i w razie ich nieodwracalności ze skutkami, jakie wywołują w sferze życia prywatnego i zawodowego - napisano w tym wyroku.

Sędziowie Sądu Najwyższego dodali, że "rozgraniczać należy te sytuacje, w których doznane urazy zostały wyleczone i nie będą miały dalszych skutków i wpływu ma życie poszkodowanego w przyszłości od tych, w których urazy będą powodowały dalsze cierpienia i krzywdę oraz będą rzutowały na poziom życia i jego jakość".

Jak podkreślono w tym wyroku, zadośćuczynienie za krzywdę jest świadczeniem przyznawanym jednorazowo, ma charakter całościowy i stanowi rekompensatę za "wszystkie cierpienia fizyczne i psychiczne zarówno te, których poszkodowany już doznał, jak i te które w związku z doznanym uszkodzeniem ciała lub rozstrojem zdrowia, zapewne wystąpią u niego w przyszłości".

Nowy taryfikator mandatów 2022 [WIDEO]

od 16 lat

TD

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl