27 stycznia 2021, koło godz. 16 ukazało się na stronie Trybunału Konstytucyjnego uzasadnienie w sprawie wyroku TK w sprawie aborcji. Centrum Informacji Rządu zapowiedziało, że jeszcze w środę opublikowany zostanie wyrok w Dzienniku Ustaw. To oznacza, że decyzja TK stanie się prawem.
Strajk Kobiet w Poznaniu
Na ulice wielu polskich miast wyszli w środę mężczyźni i kobiety, którzy sprzeciwiają się przepisom ograniczającym przeprowadzanie w Polsce legalnego zabiegu aborcji. W Poznaniu manifestacja zaczęła się o godz. 18.15 na placu Wolności. Protestujący pojawili się z hasłami sprzeciwiającymi się wyrokowi TK, a także z charakterystycznymi wieszakami, które symbolizują nielegalne aborcje. Skandowano m.in: "Nigdy, przenigdy nie będziesz szła sama" oraz "Chcemy wyboru, a nie terroru".
- Od 22 października kobiety są już zmuszane do rodzenia, mimo stwierdzenia wad płodu. Dziś stało się to, czego się obawialiśmy. Będziemy zmuszane rodzić ciężko chore dzieci, będziemy zmuszane do bycia męczennicami
- mówiła do tłumu Magdalena Kossakowska, założycielka Obywatelskiej Reformacji Laickiej.
Strajk Kobiet na placu Wolności w Poznaniu. "Nic nie uzasadn...
Cześć uczestników protestu zachęcała, by pozostali manifestanci zapisali sobie na przedramieniu numer do pomocy prawnej, w razie gdyby doszło do zatrzymań.
Sprawdź też:
Przed godz. 19 protestujący ruszyli z placu Wolności i przeszli pod siedzibę PiS na ul. Młyńską. Następnie manifestujący udali się pod katedrę i ustawili pod drzwiami świątyni. Policja pilnowała, by nie weszli do środka. Mundurowi strzegli także pomnika Jana Pawła II. Przy poprzednich protestach monument został oblany farbą, zawisły na nim wieszaki oraz transparenty z hasłami sprzeciwiającymi się wyrokowi TK.
Manifestanci skandowali hasła, także w stronę funkcjonariuszy, m.in. "Zdejmij mundur, przeproś matkę". Protest przebiegał w miarę spokojnie.
- Nie mamy informacji o żadnych niepożądanych zdarzeniach
- poinformował nas Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.
Publikacja wyroku TK to kwestia czasu
Przypomnijmy, że w październiku 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z konstytucją. Zgodnie z decyzją TK, aborcja w przypadku zagrożenia urodzeniem dziecka ciężko chorego lub bez szansy na przeżycie, jest sprzeczna z konstytucją.
"Żadne uzasadnienie żadnego trybunału ani sądu nie usprawiedliwia tortur"
- mówią pomysłodawczynie protestu z grupy Strajk Kobiet Poznań.
Protest miał formę spontaniczną. Kobiety, które wybierają się na strajk i z którymi udało nam się porozmawiać mówią wprost:
- Jesteśmy załamane. Przyszło nam żyć w nieludzkim państwie.
- Każda kobieta ma prawo wyboru i nikt nie ma prawa jej tego odebrać. Nigdy nie będziesz szła sama!
- napisał na swoim profilu poseł z KO, Franek Sterczewski.
Zobacz:
"Jedzenie zamiast fundamentalizmu" kontra obrońcy życia pocz...