Groza na uczelni
- Zamiast przygotowywać się do obrony licencjatu z pielęgniarstwa martwię się czy dyplom mojej uczelni będzie honorowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego - mówi uczeń łódzkiej filii Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu Vademecum z Bydgoszczy, która mieści się przy ul. Jaracza 74. - Co będzie jeśli łódzka filia zostanie zamknięta? Czy to znaczy, że trzy lata nauki poszły na marne? Wszyscy boimy się, że tak się stanie. A przecież w naukę w prywatnej szkole zainwestowaliśmy nie tylko czas, ale każdy z nas dodatkowo po kilkanaście tysięcy złotych.
Te obawy ma kilkudziesięciu studentów studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo w łodzkiej filii bydgoskiej placówki. Naukę rozpoczęli w trakcie pandemii. Wszystkie formalności załatwiali w Łodzi. Byli przekonani, że szkoła posiada wszelkie niezbędne pozwolenia aby taką naukę prowadzić, a wydawany przez nią dymplom będzie miał moc urzędową. Zajęcia odbywały się on line. Nadal są prowadzone w takiej formie, choć od lipca ubiegłego roku zgodnie z przepisami tylko do 10 proc. zajęć może się odbywać zdalnie.
Praktyki studenci odbywali głównie w szpitalach w Zgierzu, Pabianicach, a w Łodzi w Pirogowie i przez pewien czas w Barlickim.
To mówią przepisy
Każda uczelnia, która chce prowadzić studia na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo musie uzyskać akredytację Ministra Zdrowia, która wydawana jest na podstawie rekomendacji Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkól Pielęgniarek i Połóżnych. W przypadku Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu Vademecum w Bydgoszczy akredytacja została wydana, ale dla szkoły w Bydgoszczy, ale już nie dla łódziej filii.
Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia:
Z zapytaniem o sytuację prawną uczelni i los studentów zapytaliśmy w Ministerstwie Zdrowia. W odpowiedzi otrzymanej z Biura Komunikacji czytamy:"Kształcenie na kierunku pielęgniarstwo (zarówno na studiach pierwszego jak i drugiego stopnia) może prowadzić uczelnia posiadająca akredytację Ministra Zdrowia oraz pozwolenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie studiów - na tym kierunku i na określonym poziomie. Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy nie wstępowała do Ministra Zdrowia o udzielenie akredytacji na prowadzenie studiów na kierunku pielęgniarstwo na poziomie pierwszego i/lub drugiego stopnia w filii w Łodzi".
Ministerstwo Zdrowia po dalsze wyjaśnienia odsyłała nas do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ministerstwo bada temat i pracuje nad odpowiedziami, które ma nam przesłać w poniedziałek. Zadaliśmy cała listę pytań, m.in. o to co dalej stanie się ze studentami, czy po ukończeniu szkoły ich dyplom z pielęgniarstwa dyplom będzie honorowany czy też będą musieli powtórzyć studia na uczelni, która taką akredytację posiada. Zapytaliśmy, czy MNiSzW prowadziło kontrole w szkole Vademecum, jakie były wyniki kontroli i jak to możliwe, że nikt wcześniej nie zwrócił uwagi na nieprawidłowości. O tym, że one są wiemy z pisma Ministerstwa Zdrowia do Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położenych w Łodzi. Cyt. (...)"Pozwolenie na utworzenie studiów pierwszego stopnia o profilu "pielęgniarstwo" jest w toku." (..."uczelnia nie posiada zgody Ministra Nauki (...) na prowadzenie kształcenia". Jak czytamy dalej Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prowadzi czynności wyjaśniające. Natomiast Polska Komisja Akredytacyjna, która przeprowadzała ocenę programową studiów pierwszego i drugiego stopnia w Łódzkiej uczelni, wydała już we wrześniu negatywną opinię na temat kształcenia w tej szkole. Decyzja została podtrzymana w kolejnej opinii, wydanej w
Ministerstwo Nauki wyjaśnia:
"(...) Zgodnie z decyzją ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, wskazana uczelnia posiada uprawnienie do prowadzenia studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu praktycznym na kierunku „pielęgniarstwo” wyłącznie w swojej siedzibie - w Bydgoszczy. Odnosząc się do kwestii kształcenia w Łodzi, podkreślam, że wymieniona uczelnia nie posiada takich uprawnień.
Ministerstwo wskazuje, że prowadzenie kształcenia bez posiadanych uprawnień stanowi naruszenie przepisów prawa. Zatem jeżeli istnieją jakiekolwiek dowody wskazujące na kształcenie na kierunku pielęgniarstwo w Łodzi, powinny one zostać niezwłocznie przekazane do Ministerstwa, celem podjęcia stosownych czynności nadzorczych (...)W związku z sygnałem o nieprawidłowościach dotyczących kształcenia na kierunku pielęgniarstwo poza siedzibą uczelni bez wymaganych uprawnień, Minister pod koniec 2022 r. wezwał władze uczelni, w ramach sprawowanego nadzoru, do przedstawienia stanowiska w sprawie. Rektor uczelni złożył wyjaśnienia, w których stwierdził, że kształcenie na tym kierunku, zgodnie z nabytymi przez uczelnię uprawnieniami, odbywa się w siedzibie uczelni – w Bydgoszczy, natomiast w miastach, tj.: Poznań, Warszawa, Łódź, Toruń, zorganizowane są punkty informacyjno-konsultacyjne.
W związku z zaistniałą sytuacją, Minister wystąpił do Polskiej Komisji Akredytacyjnej, dalej: „PKA” o przeprowadzenie oceny programowej na kierunku pielęgniarstwo na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu praktycznym w Wyższej Szkole Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy.PKA wydało negatywną ocenę programową studiów na kierunku „pielęgniarstwo”.
W związku z negatywną oceną programową studiów, Minister podejmie decyzję co powzięcia dalszych czynności w sprawie" - czytamy w piśmie przesłanym przez Natalię Żyto, rzeczniczkę prasową Ministerstwa nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zdaniem studentów
Studenci, którzy zgłosili się do naszej redakcji, mieli wiele zastrzeżeń do organizacji pracy tej uczelni. Poprosiliśmy zatem szkołę Vademecum z Bydgoszczy o ustosunkowanie się do tych zarzutów. Po 2 tygodniach otrzymaliśmy trzystronicową obszerną odpowiedź. Wynika z niej, że szkoła nie ma sobie nic do zarzucenia. W tym momencie najważniejszą kwestią decydującą o być lub nie być studentów jest brak akredytacji. Toteż tylko to wyjaśnienie publikujemy.
A uczelnia na to:
Jak pisze biuro Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy uczelnia prowadzi kształcenie zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - posiada akredytację Ministra Zdrowia dla kierunku Pielęgniarstwo (data wydania certyfikatu I stopnia: 24.03.2023 r., data wydania certyfikatu II stopnia: 01.04.2021 r.) Wszystkie umowy podpisywane są między Studentem a Wyższą Szkołą Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy, z siedzibą w Bydgoszczy przy ul. Jagiellońskiej 4. W Łodzi funkcjonuje Biuro Rekrutacyjno-Konsultacyjne z którym głównie Studenci mają kontakt, co było wyjaśniane Studentom niejednokrotnie(...) Rozumiemy, że mogło dojść do nieporozumień wynikających z braku zrozumienia treści umów, obowiązujących przepisów w szkolnictwie wyższym, kalendarza roku akademickiego, oraz niepełnej znajomości obowiązujących aktów prawnych.
