Supernowoczesny polski żaglowiec przetransportuje rakietę Ariane 6 do kosmodromu w Gujanie Francuskiej

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Pierwszym zadaniem supernowoczesnego żaglowca będzie przetransportowanie części rakiety Ariane 6 do kosmodromu.
Pierwszym zadaniem supernowoczesnego żaglowca będzie przetransportowanie części rakiety Ariane 6 do kosmodromu. Fot. portalmorski.pl
Polski statek przewiezie części rakiety Ariane 6 z Europy do kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Nowoczesna konstrukcja łączy napęd żaglowy z dieslowskim. Jego wodowanie odbędzie się we wtorek w Szczecinie.

Statek był budowany na lądzie. - Po zbudowaniu jest podnoszony na urządzeniach hydraulicznych. Podkładane są specjalne platformy jeżdżące, z pomocą których statek jest opuszczany na ponton. W szczecińskiej Stoczni „Gryfia” nastąpi oficjalne zwodowanie jednostki – wyjaśnił Piotr Szynaka, dyrektor produkcji w Partner Stoczni.

Po wodowaniu będzie trwało jeszcze doposażanie jednostki. Statek ma być gotowy „pod klucz” za około trzy miesiące, kiedy to odpłynie do Holandii.

Jednostka ma 121 metrów długości i 23 metry szerokości. Nazwa się „Canopee”, czyli baldachim. Jest bardzo nowoczesny. Od innych statków odróżniają go żagle. Cztery rozkładane „żagloskrzydła” o wysokości około 45 metrów będą uzupełnieniem dieslowskiego silnika. Wykorzystanie wiatru pozwoli też oszczędzać paliwo, a także czyni z tej jednostki tzw. green vessel, czyli statek dbający o środowisko – podkreślił Piotr Szynaka. Dodał również, że same żagle zostaną zamontowane w Holandii.

Statek będzie mógł rozwinąć prędkość do 16,5 węzła. Jego nośność to 7,5 tysiąca ton.

Rakieta Ariane 6, którą ma przewieźć statek z Polski, ma ponad 60 metrów wysokości. Na orbitę okołoziemską może wynieść ładunek o masie do 16 ton.

Start rakiety to wspólny międzynarodowy projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i Ariane Group. Ma pomóc utrzymać niezależność Europy w zagospodarowywaniu przestrzeni kosmicznej.
Ariane 6 służyć będzie obserwacji Ziemi, celom telekomunikacyjnym, meteorologicznym, naukowym i nawigacyjnym.

Źródło: Polskie Radio 24

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl