Z raportu IUNG wynika, że największe niedobory wody dotknęły tereny Niziny Śląskiej, Wyżyny Lubelskiej i Małopolskiej, a także wschodnią część Niziny Wielkopolskiej. W porównaniu, województwa południowe i północne odnotowały najmniejsze niedobory. Ogólnie, susza została stwierdzona w 14 województwach Polski, z wyjątkiem Małopolski i Podkarpacia.
Uprawy najbardziej narażone na suszę
Wśród upraw najbardziej dotkniętych suszą znalazły się zboża jare i ozime, truskawki oraz krzewy owocowe. Zboża jare okazały się być najbardziej narażone, z suszą występującą w 1025 gminach, co stanowi ponad 41 proc. gmin w Polsce. Obszar dotknięty suszą w przypadku tych upraw wyniósł około 8 proc. gruntów ornych w kraju.
Truskawki również znacząco ucierpiały, z suszą notowaną w 684 gminach (27 proc. gmin w Polsce), głównie w województwach lubelskim, dolnośląskim, wielkopolskim i łódzkim.
Skutki suszy
IUNG podkreśla, że pierwszy okres raportowania ujawnił znaczące straty w plonach monitorowanych upraw, które w wyniku suszy rolniczej mogą być niższe o przynajmniej 20% w stosunku do średnich wieloletnich plonów. Jest to sygnał alarmujący o konieczności podjęcia działań mających na celu minimalizację negatywnych skutków suszy.
Raport IUNG przedstawia poważny obraz sytuacji hydrologicznej w Polsce, podkreślając potrzebę świadomości i działań zaradczych w obliczu zmieniających się warunków klimatycznych. Susza nie tylko wpływa na plony i produkcję rolną, ale także na całe ekosystemy i gospodarkę wodną kraju.
autor: Anna Wysoczańska
awy/ pad/
Źródło:
