W sumie, podczas Igrzysk Azjatyckich w Hangzhou, medale zostaną rozdanie w 61 dyscyplinach, w tym tak popularnych, jak lekkoatletyka, piłce nożnej, siatkówce, boksie czy kolarstwie. Ale konia z rzędem temu, kto wie, co to kabaddi, kurasz czy _xiangqi_…
No to wyjaśniamy!
">
Dragon Boat
Sport, w którym wykorzystuje się bardzo długą i wąską łódź ozdobioną głowami i ogonami chińskich smoków, napędzaną przez zespół liczący 14 zawodników, w tym 12 wioślarzy, sternika i… bębniarza. Pochodzi z Chin i ma na pokładzie duży bęben, który prowadzi załogę przez cały wyścig, a rytmiczne dudnienie wskazuje czas i częstotliwość ruchów wiosłowania (zwiększanie lu zwalnianie tempa)
Współczesne wyścigi smoczych łodzi organizowane są na poziomie międzynarodowym przez Międzynarodową Federację Smoczych Łodzi (International Dragon Boat Federation).
W Igrzyskach Azjatyckich w Hangzhou, oddzielnie kobiety i mężczyźni, rywalizują na dystansach 250, 500 i 1000 metrów.

Go
Strategiczna gra planszowa dla dwóch zawodników, wynaleziona w Chinach ponad 4500 lat temu. Uważa się, że jest to najstarsza gra planszowa, w którą gra się nieprzerwanie do dzisiaj.
Mimo prostych zasad, jest niezwykle złożona - w porównaniu do szachów. Obliczono, że liczba wariantów w grze jest znacznie większa niż liczba atomów we wszechświecie...
Kabaddi
Gra zespołowa wymyślona w Indiach, około 4 tysiące lat temu. Jedna z najstarszych gier na świecie. Jest narodowym sportem Bangladeszu i kilku stanów indyjskich.
Zasadami przypomina nasze zabawy z... dzieciństwa czyli berka. Zawodnik atakujący cały czas krzyczy słowo „kabaddi”, co w języku hindi oznacza „utrzymać oddech”. W pierwotnej wersji, każdy atak trwał do chwili wypuszczenia oddechu. Dzisiaj jest to 20 sekund.
Podczas zawodów Kabaddi World Cup, które organizuje rząd indyjskiego Pendżabu, w 2011 roku, poproszono o próbki 220 zawodników, z których 53 albo uzyskało wynik pozytywny albo odmówiło oddania próbek (głównie emigranci z Argentyny, Australii, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Pakistanu, W. Brytanii, Włoch i USA)…
Nic dziwnego - pokusa wielkich pieniędzy była wielka - 400 000 dolarów dla zwycięzców i 200 000 dla finalistów! A VIP-y stanowią największe gwiazdy Bollywood.
Kurasz
Uzbecka wersja judo. sport narodowy w Uzbekistanie.
Bardzo podobny jest do judo, z tą różnicą, że nie ma walki w parterze. Dominują rzuty przez biodro, techniki nożne. Nie wolno natomiast chwytać rywala za nogi. Pojedynki w obydwu sportach trwają po pięć minut, chyba, że któryś z rywalizujących wygra przed czasem - w judo przez ippon, w kuraszu - chałoł.
Od słowa „kurash” rozpoczynają się wszystkie pojedynki, a w języku uzbeckim oznacza dosłownie „aby dotrzeć do celu w uczciwy sposób”.
Turnieje rozgrywane są na stadionach piłkarskich, a ich przebieg śledzą tysiące kibiców. Najlepsi otrzymują nagrody finansowe, sporo wyższe, niż w judo.
">
Sepaktakraw
Siatkonoga w wydaniu akrobatycznym. Pierwsze wzmianki dotyczące gry pochodzą z XV-wiecznej Malezji. Łączy w sobie elementy siatkówki, gimnastyki, piłki nożnej, karate, a nawet badmintona.
Drużyna liczy trzech zawodników, którzy zajmują stałą pozycję na boisku. Role graczy są podzielone na serwującego, podającego i atakującego. Każda z ekip podczas swojego zagrania ma prawo trzykrotnie dotknąć piłki. Każdy upadek piłki na boisko to utrata punktu, a w przypadku drużyny zagrywającej także utrata serwisu.
Zwycięstwo w meczu przypada zespołowi wygrywającemu dwa sety, które rozgrywane są do uzyskania 21 punktów. W przypadku remisu rozgrywany jest 15-punktowy tie-break.
">
Xiangqi
Chińskie szachy czyli „Gra Słonia”. Rozgrywana od setek lat. Niezwykłą popularnością cieszy się szczególnie na półkuli wschodniej - w Chinach, Tajwanie, Tajlandii, Singapurze i Wietnamie.
Ogólne zasady są bardzo podobne do tych w szachach. Figury są w kolorze czerwonym i czarnym.
">
