Media na całym świecie relacjonowały na żywo dramatyczną akcję paryskich strażaków z pożarem słynnej katedry Notre Dame. To była informacja dnia, wszystkie przekazy były bardzo emocjonalne i dramatyczne.
Co zrozumiałe, najwięcej miejsca poświęciły dramatowi francuskie media. Tytuły gazet były przepełnione żalem i złością. “Nasza historia w popiele”, “Nasz dramat”, “Zranieni w serce”,”Katastrofa” i wiele innych, które zaczynały szczegółowe opisy akcji strażaków, którzy przez niemal dziesięć godzin zmagali się z potężnym żywiołem.
Nic dziwnego, że tytuł artykułu na pierwszej stronie gazety “Liberation” brzmiał: “Notre Drame”, czyli “Nasz dramat” . W artykułach pojawiły się szczegółowe informacje o utracie cennych witraży i wielu pamiątek gromadzonych przez całe wieki w świątyni. Autorzy artykułów dodawali, że odbudowa może potrwać nawet pół wieku i przez długi czas Notre Dame będzie wyłączona dla wszystkich turystów oraz wiernych.
“ L’Union” pisał o “zranieniu w serce” opisując załamanie Francuzów po pożarze katedry Notre Dame. “La Croix” doniósł w tytule o “spopielonym sercu” , dokładnie tytuł brzmiał: “Serce w popiele”. Inne gazety wspominały o miliardach euro, strat, które spowodował żywioł. Podkreślano niepewność, co specjaliści znajdą w środku zniszczonej świątyni, kiedy uda się już przywrócić elementarny porządek po pożarze. Być może dopiero wtedy Francja i cały świat dowiedzą się, jak wiele utracono przez ten niespodziewany żywioł.
“Notre Dame de la tristesse”, “Nasza Pani bolesna”, bił po oczach tytuł w “Le Figaro” , który zamieścił na pierwszej stronie zdjęcie z momentu łamania się iglicy. Nad Sekwaną był to praktycznie jedyny temat tego tragicznego dnia. Przypomniano długą historię budowli, liczono możliwe straty i informowano o wielu bezcennych przedmiotach, które kryje skarbiec katedry.
“Świat wstrząśnięty. Notre Dame już nie ma” - głosił tytuł włoskiego dziennika “La Repubblica”. Jak się podkreśla na łamach tej gazety, Paryż został dosłownie “ugodzony prosto w serce”
Z kolei brytyjski “The Guardian” donosił w tytule: “Piekło pochłania Notre Dame. Independent zaś pisał: “Notre Dame w płomieniach”,, a “The Times” zaczynał artykuł na pierwszej stronie tytułem: ”Bitwa o ratowanie Notre Dame”. Natomiast hiszpańska gazeta EL Mundo” zaczynała artykuł tytułem: “Płomienie w Notre Dame” .
Pożar katedry będzie przez kolejne dni, może i tygodnie głównym tematem. Bo jest wiele niewiadomych, poczynając od przyczyn powstania ognia, po sposób remontu.
