Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 na placu Mickiewicza, w obecności żołnierzy, policjantów, strażaków, kilku weteranów i obserwujących poznaniaków i gości. Rozpoczęły się od odegrania hymnu państwowego, po którym odbył się meldunek i przegląd stojących na baczność formacji.
W czasie przemówienia pułkownika Ireneusza Nowaka, dowódcy garnizonu Poznań, spadł ulewny deszcz, który nieco rozproszył gości, z których część schroniła się przy budynku uniwersytetu i przy zamku. Pułkownik mówił do zebranych, że trzeba myśleć nie tylko o przeszłości naszych sił zbrojnych, o ich tradycji – i tu podziękował zebranym na uroczystości kombatantom - ale także trzeba zwracać baczną uwagę na dzień dzisiejszy i na przyszłość wojska.
Do historii odwołała się też Marlena Maląg, wicewojewoda wielkopolska, która przypomniała bitwę warszawską z 1920 roku, kluczową w polskich dziejach, ale też jedną z osiemnastu najważniejszych bitew w historii świata. Goście usłyszeli też słowa Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej: i on podkreślał szczególną rolę historii, mówiąc o święcie w roku, w którym obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości.
Szczególnie atrakcyjna dla gości była defilada oddziałów i uświetniającej uroczystość Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lotniczych.
W czasie poznańskich obchodów złożono kwiaty pod tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, a w kościele garnizonowym została odprawiona msza w intencji wojska.
O godz. 17 rozpoczął się na placu Wolności piknik rodzinny „My Polacy 1918- 2018”, przygotowany dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W programie m.in. animacje dla dzieci, wystawy, konkursy, stoiska grup rekonstrukcyjnych, przedstawienia „Powstanie Wielkopolskie” i „Wolność we krwi" - to drugie transmitowane z Warszawy.
Zobacz zdjęcia: