Szczepienia przeciw Covid-19. Będzie system zachęt
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zdradził we wtorek, 8 grudnia, szczegóły rządowego programu szczepień przeciw Covid-19. Jednym z rozwiązań, które rządzący zamierzają wprowadzić jest system tzw. "benefitów", czyli rozwiązań, które mają zachęcić obywateli do poddania się szczepieniom.
Przewidujemy system zachęt. Ten system jest na razie dość ogólnie sformułowany, ponieważ nie znamy szczegółowych charakterystyk poszczególnych produktów. Na tę chwilę przyjmujemy, że osoby, które poddadzą się szczepieniom - tzn. przyjmą obie dawki szczepionki - nie będą podlegały kwarantannie zarówno w wyniku kontaktu z osobami zakażonymi, jak i w wyniku podróży do krajów, które są krajami wysokiego ryzyka z punktu widzenia Covid-19 - wyjaśniał minister Niedzielski.
Dodatkowo zaszczepieni nie będą uwzględniani w obowiązujących limitach podczas spotkań rodzinnych i towarzyskich.
Wcześniej głośno było także o tym, że rząd rozważa również zwolnienie osób zaszczepionych z obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych. Minister Michał Dworczyk wyjaśnił, że obecnie w omawianym dokumencie nie ma zapisów, które zwalniałyby z tego.
Wszystko zależy od skuteczności szczepionek
Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera do spraw COVID-19, zaznaczył natomiast, że dla starszych wystarczającą zachętą powinien być fakt, że dzięki szczepieniom uchronią się przed ciężką chorobą, która może skończyć się dla nich śmiercią. - W przypadku ludzi młodszych, nie będących w grupie ryzyka, (zachętą - przyp. red.) powinno być to, że nie będą transmitowali zakażenia na swoich rodziców i dziadków, co pozwoli im cieszyć się życiem rodzinnym przez dłuższy czas - mówił.
Niedzielski zwrócił uwagę także, że rządzący wciąż czekają na charakterystyki produktów. Zwłaszcza parametry skuteczności szczepień. Na razie producenci deklarują, że ich preparaty mają ponad 90 proc. skuteczności. - To bardzo dobry wynik. Na podstawie tego parametru podejmiemy decyzję o tym, jaki ostatecznie będzie system zachęt - zapowiedział.
Pierwsi zaszczepią się medycy i służby mundurowe
Ponadto Narodowy Program Szczepień na COVID-19, jak wyjaśnił minister Niedzielski, zakłada, że szczepionka przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 będzie darmowa i w pierwszej kolejności trafi do lekarzy, osób starszych oraz służb mundurowych. Szczepić będą przychodnie, szpitale i prywatne placówki medyczne.
W drugiej kolejności zaszczepieni mieliby zostać nauczyciele, pracownicy transportu publicznego oraz osoby poniżej 60. roku życia, które posiadają choroby współistniejące, zagrażające ich życiu w przypadku zakażenia wirusem.
Mamy już tyle zgłoszeń, że tygodniowo możemy szczepić 180 tys. osób - zapowiedział minister Michał Dworczyk.
Od wtorku, 8 grudnia, do soboty, 12 grudnia, będą odbywały się konsultacje, dotyczące Narodowego Programu Szczepień na COVID-19. Jeśli nic się nie zmieni, powinien rozpocząć się w połowie stycznia 2021 roku.
Bądź na bieżąco i obserwuj
