W Gdańsku rozmawiano o ustawie o jakości. "Jedna z najważniejszych ustaw w systemie ochrony zdrowia"

Andrzej Kowalski
W Gdańsku rozmawiano o ustawie o jakości. "Jedna z najważniejszych ustaw w systemie ochrony zdrowia"
W Gdańsku rozmawiano o ustawie o jakości. "Jedna z najważniejszych ustaw w systemie ochrony zdrowia" Karolina Misztal
- Ta ustawa jest pewnego rodzaju zmianą filozofii, jeżeli chodzi o systemy opieki zdrowotnej - mówił w Gdańsku minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji "Bezpieczeństwo i jakość w ochronie zdrowia". Słowa te odnosiły się do ustawy o jakości, która obecnie jest przyjmowana w parlamencie.

Minister Zdrowia: Ta ustawa jest pewnego rodzaju zmianą filozofii

- To już trzecie nasze przedsięwzięcie z Rzecznikiem Praw Pacjenta. Pochylamy się nad problemami na styku szpital-pacjent. Chcemy poprawiać pewne relacje, pewne standardy działania. Z jednej strony pod względem jakości, ale też komunikacji. Na tej konferencji będziemy także rozmawiać o ryzykach związanych z edukacją naszych studentów, naszych stażystów - mówił Dyrektor Naczelny UCK, Jakub Kraszewski.

ZOBACZ TAKŻE: Tym grupom zaleca się przyjęcie piątej dawki szczepionki na Covid-19. Ministerstwo Zdrowia wydało nowe rekomendacje

Konferencja "Bezpieczeństwo i jakość w ochronie zdrowia" miała miejsce w Gdańsku, a zorganizowana została przez Rzecznika Praw Pacjenta oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Briefing prasowy dotyczył głównie projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, który przeszedł już głosowanie zarówno w sejmie, jak i senacie.

- Ta ustawa jest pewnego rodzaju zmianą filozofii, jeżeli chodzi o systemy opieki zdrowotnej. Ta ustawa ma charakter rewolucyjny, ponieważ zmieni przede wszystkim i podejście, ale to jest bardzo wymierne, i sposób rozliczania świadczeń medycznych - mówił Adam Niedzielski. - Wychodzimy ze świata, w którym rozliczana była pojedyncza procedura, gdzie niezależnie od tego jak ona była zrealizowana, Narodowy Fundusz Zdrowia dokonywał płatności. Teraz będziemy tę płatność różnicować w zależności od tego, jak procedura będzie wykonywana - dodał.

Nowa jakość systemu ochrony zdrowia w Polsce?

Jak tłumaczył minister, pod uwagę będą brane m.in. skuteczność procedur medycznych, ocena pacjentów oraz jakość zarządzania jednostką medyczną.

- To są przesłanki do tego, żeby (jednostka - przyp. red.) była lepiej płatna i dodatkowo gratyfikowana. Premia za jakość, która pojawi się w systemie opieki medycznej, ma promować te podmioty, którym zależy - dodał minister.

Niedzielski dodał także, że potrzebna jest zmiana podejścia do oceny jakości opieki zdrowotnej w naszym kraju.

– Jak jest obecny stan jakości w Polsce? Nie bardzo wiemy, bo tylko fragmentarycznie ją dziś mierzymy. Brakuje nam danych, by na to odpowiedzieć, dlatego jakość musimy zacząć mierzyć przy pomocy konkretnych wskaźników - podkreślił szef MZ.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ratownicy medyczni z Pomorza i Polski na tygodniowym kursie w Pucku. Jak wygląda takie szkolenie? Sprawdziliśmy

O tym, jak ważna jest omawiana ustawa, mówił także Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

- Spotykamy się tutaj, aby rozmawiać o ustawie jakości i bezpieczeństwie, aby rozmawiać o tym, jak ją wdrożyć i jaki ona będzie miała wpływ na system ochrony zdrowia. To jest jedna z najważniejszych ustaw w systemie ochrony zdrowia. Ustaw oczekiwanych przez pacjentów i środowisko organizacji pacjenckich. Wprowadza nową jakość, systemowe rozwiązania z mierzeniem tej jakości i systemowe rozwiązania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom przebywającym w placówkach medycznych. Ta ustawa jest już na ostatnim etapie prac legislacyjnych - zaznaczył Bartłomiej Chmielowiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl