Szczepienie osób przewlekle chorych od 10 marca 2021 r. Kto i jak może zapisać się na szczepienie? Jak wygląda proces rejestracji? [WIDEO]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Szczepienie osób przewlekle chorych od 10 marca 2021 r. Kto i jak może zapisać się na szczepienie? Jak wygląda proces rejestracji? [WIDEO]
Szczepienie osób przewlekle chorych od 10 marca 2021 r. Kto i jak może zapisać się na szczepienie? Jak wygląda proces rejestracji? [WIDEO] grzegorz olkowski / polska press
Już 10 marca 2021 r. rozpoczyna się rejestracja na szczepienia dla osób przewlekle chorych. 15 marca 2021 r. ma się rozpocząć ich szczepienie.

Marzec 2021 r. to otwarcie rejestracji i szczepień dla kolejnych grup z etapu I Narodowego Programu Szczepień. Ważne daty w tym miesiącu to:

  • 10 marca – otwarcie rejestracji dla pacjentów chorych przewlekle
  • 15 marca – rozpoczęcie szczepień pacjentów chorych przewlekle

Rejestracja pacjentów onkologicznych, dializowanych, po przeszczepach i mechanicznie wentylowanych rozpocznie się 10 marca 2021 r. Szczepienia rozpoczną się 15 marca 2021 r. Pacjenci przewlekle chorzy z ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19 zaliczają się do tzw. etapu 1B.

Dotyczy pacjentów:

  • dializowanym z powodu przewlekłej niewydolności nerek,
  • z chorobą nowotworową, u którego po 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią,
  • po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u którego prowadzi się leczenie immunosupresyjne,
  • poddawanym przewlekłej wentylacji mechanicznej.

Trwają prace nad poszerzeniem tej grupy. Rada Medyczna rekomenduje, by szczepieniami objąć również pacjentów, którym zdiagnozowano choroby onkologiczne, a którym jeszcze nie podjęto leczenia, a także pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do przeszczepów.

Ważne! Jeśli pacjent jest w trakcie hospitalizacji, szczepionkę przyjmie w placówce, w której jest leczony.

Pacjenci z chorobą nowotworową i w latach 2020-2021 leczonych chemioterapią lub radioterapią skierowanie na szczepienie dostaną automatycznie. Skierowanie dla pacjentów onkologicznych zostanie wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia.

Pacjenci po przeszczepie komórek, tkanek, narządów i poddanych leczeniu immunosupresyjnemu skierowanie na szczepienie dostaną automatycznie. Skierowanie dla pacjentów po przeszczepach zostanie wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia.

Pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej skierowanie na szczepienie dostaną automatycznie. Skierowanie dla pacjentów wentylowanych mechanicznie zostanie wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia.

Pacjenci dializowani skierowanie na szczepienie dostaną automatycznie. Skierowanie dla pacjentów dializowanych zostanie wystawione automatycznie przez Centrum e-Zdrowia.

Jak zgłosić się na szczepienie przeciw COVID-19. Informacja dla wszystkich niezależnie od wieku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl