Szczepionki przeciw COVID-19. Ile dawek zakupiła Unia Europejska (stan na 12.01.2021) i od jakich firm. Ile dawek dla Polski? [LISTA FIRM]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Wideo
od 16 lat
Valneva i Novavax to kolejne firmy farmaceutyczne, które dostarczą szczepionki do krajów UE. Kiedy to nastąpi? Jakie firmy już podpisały umowy z UE i ile dawek dostaną kraje Unii Europejskiej, ile dostanie Polska? Szczegóły w artykule poniżej.

Komisja Europejska zakończyła we wtorek, 12 stycznia 2021 r., wstępne rozmowy z firmą farmaceutyczną Valneva w celu zakupu jej potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Planowana umowa z firmą Valneva umożliwi wszystkim państwom członkowskim wspólny zakup 30 mln dawek potencjalnej szczepionki i opcję zamówienia dodatkowo do 30 mln dawek.

Finalizacja rozmów wstępnych z Valneva uzupełnia szeroki zestaw szczepionek, które mają być produkowane w Europie w ramach kontraktów podpisanych z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac oraz Moderna oraz zakończonych wstępnych rozmów z firmą Novavax. W sumie UE będzie mieć do dyspozycji szczepionki od ośmiu firm.

Gdy tylko bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zostaną dowiedzione, zostaną dopuszczone do użytku na terenie wszystkich 27 krajów UE.

Na dziś (12.01.2021 r.) tylko szczepionki firm BioNTech/Pfizer i Moderna uzyskały zezwolenie w Unii Europejskiej i są sukcesywnie dostarczane do państw UE, także do Polski. Jak informuje Komisja Europejska, państwa członkowskie mogą postanowić, że przekażą szczepionkę w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują ją do innych krajów europejskich.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała we wtorek 12.01.2021 r.: Utrzymująca się pandemia COVID-19 w Europie i na całym świecie sprawia, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby wszystkie państwa członkowskie miały dostęp do jak najszerszego zestawu szczepionek, aby pomóc chronić ludzi w Europie i poza nią. Dzisiejszy krok w kierunku osiągnięcia porozumienia z firmą Valneva stanowi uzupełnienie zestawu szczepionek i świadczy o zaangażowaniu Komisji w znalezienie trwałego rozwiązania problemu pandemii.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, stwierdziła 12.01.2021 r.: Dzięki tej ósmej szczepionce uzupełniamy szeroką i zróżnicowaną gamę szczepionek w naszym zestawie. Dzięki temu możemy zmaksymalizować szanse na zapewnienie wszystkim obywatelom dostępu do bezpiecznych i skutecznych szczepień do końca 2021 r. Wszystkie państwa członkowskie rozpoczęły już szczepienia i zaczną otrzymywać coraz większą liczbę dawek, aby zaspokoić wszystkie potrzeby w tym roku.

Valneva - co to za firma

Planowana umowa z firmą Valneva umożliwi wszystkim państwom członkowskim wspólny zakup 30 mln dawek potencjalnej szczepionki i opcję zamówienia dodatkowo do 30 mln dawek.

Valneva jest europejskim przedsiębiorstwem biotechnologicznym, które opracowuje szczepionkę zawierającą inaktywowanego wirusa. Jest to tradycyjna technologia szczepień, stosowana od 60–70 lat, o ugruntowanej metodyce i wysokim poziomie bezpieczeństwa. Większość szczepionek przeciwko grypie i wiele szczepionek podstawowych wykorzystuje tę technologię. Jest to obecnie jedyna potencjalna szczepionka zawierająca inaktywowanego wirusa w badaniach klinicznych przeciwko COVID-19 w Europie.

Novavax - co to za firma

Novavax - z tą firmą KE wstępne rozmowy zakończyła jeszcze w zeszłym roku bo 17.12.2020 r. Planowana umowa z firmą Novavax umożliwi wszystkim państwom członkowskim zakup 100 mln dawek potencjalnej szczepionki i opcję zamówienia dodatkowo do 100 mln dawek. Novavax to biotechnologiczna firma opracowująca szczepionki nowej generacji przeciwko poważnym chorobom zakaźnym. Firma pracuje nad szczepionką podjednostkową białkową, która obecnie znajduje się w fazie 3 badań klinicznych.

Do tej pory KE zabezpieczyła dawki od 8 firm farmaceutycznych.

Szczepionki dla Unii Europejskiej - lista firm

  • BIONTECH-PFIZER - do 600 mln dawek
  • CUREVAC - do 405 mln dawek
  • JOHNSON & JOHNSON - do 400 mln dawek
  • ASTRA ZENECA - do 400 mln dawek
  • SANOFI-GSK - do 300 do mln dawek
  • MODERNA - do 160 mln dawek
  • NOVAVAX - do - 100 + 100 mln dawek
  • VALNEVA - do - 30 + 30 mln dawek

Co robi Komisja Europejska

17 czerwca 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła europejską strategię przyspieszenia rozwoju, produkcji i wdrożenia skutecznych i bezpiecznych szczepionek przeciwko COVID-19. W zamian za prawo do zakupu określonej liczby dawek szczepionki w określonym terminie Komisja finansuje – na podstawie umów zakupu z wyprzedzeniem – część kosztów, które producenci szczepionek muszą ponieść na początkowym etapie. Przekazane środki traktowane są jako zaliczka na szczepionki, które zostaną faktycznie zakupione przez państwa członkowskie.

Ze względu na wysokie koszty i wysoki wskaźnik niepowodzeń inwestowanie w szczepionki przeciwko COVID-19 stanowi dla podmiotów opracowujących szczepionki wysoce ryzykowną decyzję, więc umowy te umożliwią realizację inwestycji, które w przeciwnym razie mogłyby nie dojść do skutku.

Po udowodnieniu, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne, oraz po uzyskaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu przez Europejską Agencję Leków trzeba je będzie szybko rozprowadzić i udostępnić w całej Europie. 15 października 2020 r. Komisja określiła najważniejsze kroki, jakie państwa członkowskie muszą podjąć, aby osiągnąć pełną gotowość, w tym opracowanie krajowych strategii dotyczących szczepionek. Komisja wprowadza wspólne ramy sprawozdawczości oraz platformę monitorowania skuteczności krajowych strategii szczepień oraz przyjęła dodatkowe działania zwiększające gotowość UE na walkę z koronawirusem i rozszerzające środki reagowania w całej Unii. Komisja przyjęła również strategię na rzecz ochrony przed COVID-19 w okresie zimowym, proponując dodatkowe wsparcie dla państw członkowskich w zakresie wprowadzenia szczepionek.

Od tych firm Polska kupi szczepionki

  • Astra Zeneca
  • Sanofi-GSK
  • Janssen Pharmaceutica NV
  • Pfizer/BioNTech
  • CureVac
  • Moderna.

Tyle sztuk szczepionek kupi Polska

  • Astra Zeneca (16 mln zakupionych dawek)
  • Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln zakupionych dawek)
  • Pfizer / BioNTech (16,74 mln zakupionych dawek)
  • CureVac (5,65 mln zakupionych dawek)
  • Moderna (6,69 mln zakupionych dawek)

Szacunkowo uznaje się, że do zaszczepienie jest ok. 31 milionów Polaków i to dwukrotnie w odstępie ok. 21 dni jedna dawka po drugiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl