Szef BBN: 13 listopada nastąpi oficjalne otwarcie bazy antyrakietowej w Redzikowie

PAP
W konkluzjach ze szczytu lipcowego NATO w Waszyngtonie zadeklarowano gotowość operacyjną bazy antyrakietowej w Redzikowie.
W konkluzjach ze szczytu lipcowego NATO w Waszyngtonie zadeklarowano gotowość operacyjną bazy antyrakietowej w Redzikowie. Łukasz Capar/archiwum
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera poinformował w poniedziałek, że 13 listopada nastąpi oficjalne otwarcie bazy antyrakietowej w Redzikowie.

- Wydaje się, że Święto Niepodległości to dobry moment by o tym powiedzieć. Dziś prezydent prosto z obchodów państwowych udaje się do Azerbejdżanu, ale wracając, ląduje w Gdańsku, skąd uda się bezpośrednio na uroczystości oficjalnego otwarcia bazy antyrakietowej Aegis w Redzikowie. To będzie środa w tym tygodniu – poinformował w Polsat News Siewiera.

Szef BBN powiedział także, że prezydent będzie uczestniczył w tym wydarzeniu wspólnie z najwyższymi przedstawicielami państwa, m.in. wicepremierem, ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz przedstawicielami Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- To jest baza US Navy, ale bardzo ciekawą jej właściwością jest to, że jest przyporządkowana pod dowództwo NATO-wskie, EUCOM, czyli dowództwo sił amerykańskich w Europie. Jako baza amerykańska realizuje zadania obrony transatlantyckiej do strącania środków napadu powietrznego, balistycznych tego najwyższego piętra, manewrujących z obszarów poza euroatlantyckiego bardzo szeroko rozumianego – wyjaśnił.

- Trzeba rozszerzyć moim zdaniem zakres działania tarczy antyrakietowej, o tym będziemy rozmawiać na pewno z Sekretarzem Generalnym (NATO Markiem Rutte), z naszymi przyjaciółmi ze Stanów Zjednoczonych" - oświadczył wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w poniedziałek. Szef MON podkreślił, że w tych rozmowach PSL musi odegrać ważną rolę ze względu na dobry kontakt zarówno z Demokratami jak i Republikanami. "Jesteśmy do tego przygotowani - dodał.

Jak podkreślił, że sojusz polsko-amerykański jest bardzo trwały, czego dowodem jest otwierana w środę tarcza antyrakietowa. Dodał, że to już nie jest tylko inwestycja amerykańska, ale działanie całego NATO.

W konkluzjach ze szczytu lipcowego NATO w Waszyngtonie zadeklarowano gotowość operacyjną bazy antyrakietowej w Redzikowie. Baza to element amerykańskiego European Phased Adaptive Approach (EPAA), który stanowi wkład USA w zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO. Również w czasie lipcowego szczytu ówczesny sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że wchodząca w skład NATO-wskiej tarczy antyrakietowej baza w Redzikowie jest gotowa do rozpoczęcia misji.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bazyli
Najlepsze jest to, że podobno tarcza nie chroni i nie miała chronic prawie wcale terytorium Polski.

Takie informacje pojawiają się od ładnych kilku lat. Jedynie niewielki pas przy zachodniej granicy.

Więc jest to tarcza do obrony Europy Zachodniej. Wybudowana i utrzymywana za pieniądze polskiego podatnika.

Ale to pewnie nieprawda...ruska propaganda i woda na młyn wywrotowców.
t
tylkopytam
11 listopada, 10:12, gosc:

Premier tusk nadal obrażony na tarczę i nie będzie na uroczystościach ?

Cytuję:" Jak poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, w najbliższych tygodniach czeka nas otwarcie bazy tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Niewiele jest instalacji tego typu poza Stanami Zjednoczonymi. Celem jest… ochrona Stanów Zjednoczonych. Jak jednak zapewnia Sikorski, udało się wynegocjować, aby rakiety chroniły także nasz kraj przed rosyjskimi pociskami." WIERZYCIE MU?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl