Szef Gabinetu Prezydenta o misji formowania rządu: Tylko Władysław Kosiniak-Kamysz nie podjął rękawicy

OPRAC.:
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
„Jest tylko jeden człowiek, który nie podjął rękawicy, czyli szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz” – tak powiedział w niedzielę w Polsat News szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek w kwestii podjęcia misji utworzenia rządu przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Mastalerek: Tylko Kosiniak - Kamysz nie podjął rękawicy
Mastalerek: Tylko Kosiniak - Kamysz nie podjął rękawicy Adam Jankowski/Polska Press

Według informacji ministra Wojciecha Kolarskiego, w poniedziałek o godz. 16.30 odbędzie się zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który będzie miał od tego momentu dwa tygodnie na uzyskanie większości w Sejmie. Do tej kwestii odniósł się szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek.

Bardzo dobrze, że tę misję podjął premier Morawiecki. Wiem, że wielu polityków dzisiejszej opozycji, a może w przyszłości koalicji, chciałoby zobaczyć premiera Morawieckiego smutnego, który się poddał, w ogóle PiS jako grupę smutnych, załamanych ludzi. Ja uważam, że należy, że trzeba walczyć do końca – powiedział szef Gabinetu Prezydenta.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Jego zdaniem tylko szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz „nie podjął rękawicy”, pomimo tego, że z PSL płynęły właśnie takie głosy.

On tego nie chciał z jakichś powodów, rozumiem. Może w przyszłości ją podejmie, natomiast podjął ją premier Morawiecki i teraz zweryfikuje się w Sejmie – mówił dalej Mastalerek.

Formowanie rządu. Co mówi o tym konstytucja?

13 listopada prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Rady Ministrów, która do czasu powołania nowego rządu będzie nadal sprawować obowiązki, a następnie — zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami — desygnował Mateusza Morawieckiego na premiera. Następnie prezydent powołuje Prezesa Rady Ministrów wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniej Rady Ministrów i odbiera przysięgę od członków nowo
powołanej Rady Ministrów. Zgodnie z konstytucją, w ciągu 14 dni od powołania premier przedstawia Sejmowi program działania rządu wraz z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Konstytucja stanowi, że jeśli w pierwszym kroku nie uda się wyłonić rządu, inicjatywę w tworzeniu rządu przejmuje Sejm; kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów. Sejm wybiera premiera większością bezwzględną w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl