Szopka w Panewnikach. Podglądaliśmy jej budowę. Szopka jest jedną z największych w Polsce ZOBACZCIE ZDJĘCIA

LOTA
Oprócz tradycyjnego żłóbka w bazylice  w Panewnikach (w ogrodzie klasztornym) można również zwiedzać żywy żłóbek, w którym atrakcją są żywe zwierzęta: kucyk, owce, oślica, alpaki, bażanty, kaczki, perliczki i gołębie.
Oprócz tradycyjnego żłóbka w bazylice w Panewnikach (w ogrodzie klasztornym) można również zwiedzać żywy żłóbek, w którym atrakcją są żywe zwierzęta: kucyk, owce, oślica, alpaki, bażanty, kaczki, perliczki i gołębie. Lucyna Nenow
Jak w tym roku będzie wyglądała szopka w bazylice w Panewnikach? To aż do pasterki tajemnica. Tymczasem budowę żłóbka, jednego z największych w kraju, podglądała nasza fotoreporterka Lucyna Nenow

Szopka w Panewnikach

Panewnicką szopkę będzie można oglądać w świątyni przez najbliższe tygodnie od poniedziałku do piątku od 9. do 18., a w soboty i niedziele od 9. do 19. Szczegóły tegorocznej aranżacji żłóbka będzie okazja podziwiać w Wigilię o północy, tymczasem przypomnijmy to co od dwóch dekad pozostaje niezmienne.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Twórcą szopki od ponad 20 lat jest Paweł Jałowiczor z Jaworzynki. Centralne miejsce zajmuje tu scena narodzenia pana Jezusa, po prawej stronie jest zwiastowanie Najświętszej Marii Panny, natomiast po lewej w nawie bocznej - święta Rodzina. Co roku inne jest hasło szopki, przed rokiem było to „Duch, który umacnia miłość”.

Niezmienne pozostaje też to, że szopka co roku jest monumentalna i należy do największych w Polsce. Jej konstrukcja jest wysoka na 18 metrów, szeroka na około 32 metry, a powierzchnia całości to 600 m kw. Łącznie w szopce znajduje się około 350 elementów, w tym figury i choinki. Najstarsze figury mają ponad 100 lat - to kobieta z dzbanem oraz dwaj pastuszkowie.

Uczestnicy COP24 w Katowicach próbują mówić po śląsku i polsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl