Sztuczna Inteligencja z niemal stu procentową dokładnością ma wykrywać choroby — wystarczy spojrzeć na język

Kazimierz Sikorski
Sztuczna inteligencja coraz lepiej sprawdza się w diagnozowaniu chorób.
Sztuczna inteligencja coraz lepiej sprawdza się w diagnozowaniu chorób. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
Sztuczna Inteligencja coraz śmielej wkracza do naszego życia. Przejmuje nieocenione usługi między innymi w medycynie. To dobra informacja dla potencjalnych pacjentów.

Sztuczna Inteligencja (AI) może być niesamowita! Tak twierdzą naukowcy, którzy opracowali algorytm komputerowy, mogący analizować kolor języka danej osoby i wykrywać jej stan zdrowia w czasie rzeczywistym – z dokładnością do 98%.

Kolor języka mówi o chorobach

„Zazwyczaj osoby chore na cukrzycę mają żółty język; pacjenci z rakiem mają fioletowy język z grubą, tłustą powłoką, a u pacjentów po udarze występuje niezwykle ukształtowany czerwony język” – wyjaśnia autor badania Ali Al-Naji, który wykłada na Middle Technical University w Bagdadzie i Uniwersytecie Australii Południowej.

Badanie języka pod kątem oznak choroby jest od dawna powszechne w medycynie chińskiej.

„Biały język może wskazywać na anemię, osoby z ciężkim COVID-19 będą miały ciemnoczerwony język” – dodał Al-Naji. „Język w kolorze indygo lub fioletu wskazuje na problemy naczyniowe i żołądkowo-jelitowe albo astmę”.

AI nieoceniona dla medyków

Proponowany przez niego system obrazowania naśladuje praktykę tradycyjnej medycyny chińskiej polegającą na badaniu języka pod kątem oznak choroby. Do wyszkolenia modelu sztucznej inteligencji w zakresie rozpoznawania koloru języka i odpowiadającego mu stanu wykorzystano 5200 obrazów. Naukowcy przetestowali go na 60 obrazach języka z dwóch szpitali na Bliskim Wschodzie.

Badanie na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles wykazało, że narzędzie AI było w stanie zidentyfikować raka prostaty z większą szybkością niż lekarze. AI wykrywa raka z 17% większą dokładnością niż lekarze.

Pacjenci siedzieli w odległości 20 cm od laptopa wyposażonego w kamerę internetową, która robiła zdjęcie ich języka. Program był w stanie wykryć chorobę w prawie wszystkich przypadkach. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Technologies.

Współautor badania Javaan Chahl, profesor na Uniwersytecie Australii Południowej, twierdzi, że technologia ta zostanie ostatecznie wykorzystana w aplikacji na smartfony, która będzie mogła diagnozować cukrzycę, udar, anemię, astmę, problemy z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym, COVID-19 i inne schorzenia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl