Sztuczna inteligencja zagraża polskiej przestrzeni medialnej? Szef KRRiT Maciej Świrski mówi o potrzebie nowych regulacji

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Szef KRRiT Maciej Świrski o zagrożeniach sztucznej inteligencji i potrzebie nowych regulacji
Szef KRRiT Maciej Świrski o zagrożeniach sztucznej inteligencji i potrzebie nowych regulacji fot. Adam Jankowski/PolskaPress
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski zasygnalizował potrzebę powstania polskiego korpusu językowego sztucznej inteligencji i uregulowania pewnych kwestii dotyczących jej wykorzystywania w przestrzeni medialnej.

Swoją opinię na temat potrzeby stworzenia nowych regulacji związanych z pojawieniem się sztucznej inteligencji, Maciej Świrski zaprezentował podczas debaty z udziałem nadawców telewizyjnych na konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w Łodzi. Jego słowa przytacza portal Wirtualne Media.

Maciej Świrski o potrzebie nowych regulacji ws. sztucznej inteligencji

- "Podaniem tyczki rynkowi do przejścia tej rwącej rzeki" powinien być aktywny udział regulatora m.in. przez KIM w badaniu technologii, pozwalającej rozwijać krajowe zasoby w tej mierze - mówił Świrski. - Niezbędne jest wprowadzenie polskiego korpusu językowego sztucznej inteligencji. W przeciwnym wypadku polskie treści tworzone za pomocą AI mogą być błędne - zaznaczał.

Zdaniem szefa KRRiT powinno nastąpić pewne dostosowanie przepisów do nowej rzeczywistości. Chodzi to m.in. o ochronę wizerunku czy głosu. Zaproponował przy tym stworzenie czegoś na kształt centrum referencyjnego, gdzie każda publiczna mogłaby zarejestrować swój głos, a potem dochodzić swoich praw, jeśli zostałby użyty bez jej zgody.

Zagrożenia ze strony sztucznej inteligencji. Jak je widzi szef KRRiT

Maciej Świrski wymienił również przykładowe zagrożenia w obszarze mediów ze strony sztucznej inteligencji. Podkreślił, że może ona służyć tworzeniu treści pornograficznych czy gamingowych, które mogą prowadzić do uzależnień wśród użytkowników.

- To trzeba uważnie nadzorować z punktu widzenia państwa. Tu nie chodzi o żadną cenzurę, ale chronienie, zwłaszcza najmłodszych przed uzależnieniami, które są nowej jakości, a z których jeszcze nie do końca zdajemy sobie sprawę - podkreślał szef KRRiT.

lena

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl