Badanie antydopingowe o czwartej rano
25-letnia Celia Dupre, członkini wioślarskiej reprezentacji Szwajcarii na XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu poinformowała w mediach społecznościowych, że w sobotę, 27 lipca, została wyrwana ze snu o czwartej rano przez agentów antydopingowych, którzy przyszli wziąć udział w badaniu na obecność substancji zabronionych we krwi sportsmenki. Niecałe 12 godzin po tym zdarzeniu Dupre musiała wziąć udział w swoim pierwszym wyścigu na igrzyskach.
Dupre pochodzi z Genewy, ale karierę wioślarską rozpoczęła w Stanach Zjednoczonych w 2012 roku i została mistrzynią USA w ósemkach w sezonie 2022/23 jako studentka pierwszego roku drużyny Uniwersytetu Stanforda. W kolejnym sezonie przygotowywała się do igrzysk olimpijskich z reprezentacją Szwajcarii.
Awans Szwajcarek po repasażach
Regaty wioślarskie odbywają się w Vaires-sur-Marne – około godziny drogi od Paryża. Wioślarska reprezentacja Szwajcarii, jak większość drużyn wioślarskich nie zatrzymała się w wiosce olimpijskiej i zdecydowała się na prywatny hotel, który jest wygodniejszy. Być może odległość między hotelem a torem wioślarskim miała wpływ na godzinę przeprowadzenia badania przez skrupulatnych funkcjonariuszy antydopingowych.
W pierwszej kolejce regat czwórka podwójna kobiet reprezentacji Szwajcarii, w której startowała Dupre zajęła trzecie miejsce, ustępując Brytyjkom i Niemkom, a wyprzedzając jedynie Amerykanki. Dwa dni później – w poniedziałek, 29 lipca Szwajcarki spisały się już znacznie lepiej wygrywając repasaże przed Chinkami, Australijkami, Rumunkami i Amerykankami.
Incydenty dopingowe na początku igrzysk
Wcześniej tuż przed rozpoczęciem igrzysk i na ich samym początku miało miejsce kilka incydentów dopingowych. Iracki judoka Sajjad Sehen, nigeryjska pięściarka Cynthia Temitayo Ogunsemilore i środkowa reprezentacji Dominikany siatkarek Lisvel Eve Mejia uzyskali pozytywny wynik testu na obecność w ich organizmach zabronionych środków wspomagających.
