Cukrownia w Pruszczu Gdańskim. Tak wygląda największy zabytek miasta na zdjęciach
Duża część budynków pruszczańskiej cukrowni pochodzi z XIX wieku. Ten największy miejski zabytek niegdyś był jeszcze większy. Z czasem, sukcesywnie część jego terenów była wyprzedawana. Dzisiaj najlepiej zachowane pozostałości cukrowni mieszczą się m.in. w aktualnej siedzibie OSP Pruszcz Gdański przy ul. Chopina. Główny teren zabytku przez lata popadał w ruinę. Dopiero teraz, po tym, gdy przejęła go duża firma z Pomorza, tereny cukrowni mogą ulec diametralnej przemianie. Poznajcie z bliska unikatowe zdjęcia największego zabytku w Pruszczu Gdańskim.
Czytaj także: Kolumbarium na starym cmentarzu w Pruszczu Gdańskim. Powstaje około 290 nisz urnowych
Przyjazna przestrzeń dla mieszkańców Pruszcza na terenie dawnej cukrowni
Cukrownia w Pruszcza Gdańskim przez dziesiątki lat była ważnym miejscem dla mieszkańców Pruszcza Gdańskiego i okolic. Gdy zakończono tu produkcję cukru, przez lata tereny cukrowni były zamknięte dla mieszkańców. Teraz powoli się to zmienia. Na jej miejscu powstać ma duża zabudowa centrotwórcza. Wszystko zaczęło się jednak od... powstania tzw. "Cukroteki" - miejsca, w które latem (i nie tylko) stało się dla mieszkańców miasta miejscem spotkań.
- Zależało nam, aby otworzyć to miejsce dla mieszkańców Pruszcza oraz całej aglomeracji trójmiejskiej - mówi Bartłomiej Oset, wiceprezes NDI Development. - Pragnęliśmy wpuścić tu życie oraz stworzyć przestrzeń do dialogu, spotkań z kulturą i sztuką, ale także wyrazić swój szacunek wobec tradycji pruszczańskich cukrowników. Z dumą mogę powiedzieć, że to się nam udało. Zainicjowana przez nas Cukroteka przyciągnęła tysiące gości, z czego bardzo się cieszymy.
