Tamara Łempicka bohaterką Google Doodle. Dowiedz się kim była i dlaczego dziś Google uhonorował Tamarę Łempicką

mw-g
Tamara Łempicka 16.05.2018 na GOOGLE DOODLE. Kim jest? I dlaczego została bohaterką Google Doodle?
Tamara Łempicka 16.05.2018 na GOOGLE DOODLE. Kim jest? I dlaczego została bohaterką Google Doodle? GOOGLE DOODLE
Tamara Łempicka została bohaterką GOOGLE DOODLE w środę 16.05.2018. Dlaczego Google Doodle wspomina polską malarkę w 120. rocznicę jej urodzin?

Tamara Łempicka na GOOGLE DOODLE

Dzisiejszy Google Doodle świętuje 120. rocznicę urodzin polskiej malarki Tamary Łempickiej, która rozwinęła karierę w epoce art déco.

Ta wspaniała malarka wstrząsnęła artystycznym światem poprzez odważne, stylizowane portrety i akty celebrytów w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Zdobyła nawet przydomek "Baronowa z pędzlem".

Sąd skazał rasistę za atak na obywatela Indii na rok więzienia

Rasista skazany na rok bezwzlędnego więzienia

Tamara Łempicka GOOGLE dało DOODLE

Kim była Tamara Łempicka, bohaterka dzisiejszego Google Doodle? Urodziła się 16 maja 1898 jako Maria Gurwik-Górska w Warszawie. Córka rosyjskiego żydowskiego prawnika, w wieku 10 lat zrobiła pierwszy portret swojej młodszej siostry. Jej miłość do sztuki rozkwitła po spędzonych we Włoszech wakacjach ze swoją babcią. Rozwinęła się w niej miłość do włoskich malarzy renesansu.

W 1915 r. udała się do Sankt Petersburga, by odwiedzić ciotkę po rozwodzie rodziców. Tam poznała Tadeusza Łempickiego, w którym się zakochała. Pobrali się w następnym roku. Niestety, rewolucja rosyjska z 1917 r. spowodowała, że Łempiccy zostali uchodźcami. Uciekli z Petersburga do Paryża. Tam Tamara Łempicka zaczęła malować w celach zarobkowych.

Tam, w szczytowym okresie postkubizmu, rozpoczęła formalne szkolenie artystyczne pod wpływem francuskich malarzy Maurice'a Denisa i André Lhote.

Pierwszy raz jej prace zostały wystawione w 1922 roku. Malarstwo Łempickiej spotkało się z pozytywnym odbiorem, a ona sama wkrótce stała się sławna jako portrecistka Tamara de Lempicka. W latach 30. XX wieku kariera Tamary Łempickiej osiągnęła szczyt. Artystka rozwinęła zamiłowanie do wspaniałych portretów celebrytów i bardzo stylizowanych aktów.

Tamara Łempicka - kim była bohaterka GOOGLE DOODLE

W tym czasie Tamara Łempicka słynna była ze swoich romansów (była biseksualna). Tadeusz Łempicki w 1927 rozstał się z nią a ona popadła w depresję. Na początku II wojny światowej przeniosła się do Beverly Hills w Kalifornii z drugim mężem, austriackim baronem Raoulem Kuffnerem a po jego śmierci w 1962 przeniosła się do Houston w Teksasie. W 1978 przeniosła się do Cuernavaca. Zmarła we śnie 18 marca 1980 r. - miała 81 lat. Na własne życzenie jej ciało zostało skremowane, a prochy rozrzucone z helikoptera nad wulkanem Popocatepetl.

W Polsce znajduje się kilkanaście obrazów Tamary Łempickiej. Można je oglądać m.in. w kolekcji muzeum Villa la Fleur. Obrazy Łempickiej były eksponowane w Polsce rzadko, m.in. na wystawie w warszawskiej Zachęcie w 1928 roku, a także na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1929 roku. W 2008 roku Muzeum Narodowe w Warszawie w ramach wystawy Wyprawa w dwudziestolecie, wyeksponowało jeden obraz Tamary Łempickiej, „Kobieta na krześle” z 1927.

Sąd skazał rasistę za atak na obywatela Indii na rok więzienia

Rasista skazany na rok bezwzlędnego więzienia

Wróć na i.pl Portal i.pl