Tauron Ciepło na wojnie ze smogiem. Rozmowa z prezesem Jackiem Uhrynem

Redakcja
Jacek Uhryn, prezes Tauron Ciepło
Jacek Uhryn, prezes Tauron Ciepło
Tauron Ciepło planuje realizację programu antysmogowego w aglomeracji. Inwestycje, które mają prowadzić do likwidacji niskiej emisji, oszacowano na 250 mln zł. O planach tych opowiada Jacek Uhryn prezes zarządu TAURON Ciepło.

Tauron Ciepło przygotowuje się do realizacji programu antysmogowego, dokładnie Programu Likwidacji Niskiej Emisji. Co to oznacza?
Program to jeden z najważniejszych antysmogowych projektów inwestycyjnych Tauron Ciepło zaplanowanych do realizacji na najbliższe lata. Wartość inwestycji przyłączeniowych przewidzianych w ramach tego Programu to około 250 milionów złotych z czego około 50 proc. to dofinansowanie ze środków unijnych, o które się ubiegamy. Zakłada przyłączenia do naszej sieci ciepłowniczej aż w ośmiu miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej dotkniętych problemem smogu. To Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice. Projekt ten traktujemy priorytetowo nie tylko ze względu na biznesowy charakter dla spółki ale również ze względu na jego silny aspekt społeczny i środowiskowy. Pamiętajmy, że przyłączenie każdego kolejnego budynku do sieci ciepłowniczej, oznacza mniej indywidualnych pieców i kominów, co bezpośrednio przyczynia się do likwidacji smogu poprzez znaczące ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery.

Co to olbrzymie przedsięwzięcie oznacza dla mieszkańców regionu?
Dla mieszkańców naszej aglomeracji realizacja będzie się wiązała z konkretnymi korzyściami ekologicznymi związanymi z likwidacją smogu, co z kolei ma bezpośredni wpływ na zdrowie. W perspektywie oznacza to około 52 tys. ton dwutlenku węgla mniej oraz ok. 250 ton mniej pyłów zawieszonych w atmosferze. Mieszkańcy, którzy zdecydują się przyłączyć do naszej sieci ciepłowniczej w ramach Programu będą mogli cieszyć się wszystkimi zaletami ekologicznego ciepła sieciowego: bezpieczeństwo, zdrowie i komfort.

Dla naszej firmy i pracowników realizacja Programu oznacza nie tylko nowe perspektywy rozwoju biznesu spółki ale i nowe wyzwania . Do priorytetowych zadań w zakresie organizacji pracy zaliczyłbym poprawę efektywności naszego działu handlowego i zmianę podejścia do klienta dotyczącą wszystkich pracowników i obszarów działania naszej firmy - na jeszcze bardziej pro rynkowe i otwarte na potrzeby odbiorców ciepła.
Rok 2016 był dla TAURON Ciepło wyjątkowo trudny...
W roku 2016 dzięki zaangażowaniu całego zespołu TAURON Ciepło, z sukcesem zrealizowaliśmy plan naprawczy i ze straty na koniec 2015 przeszliśmy w zysk na koniec 2016 roku. Wspólnie podjęliśmy szereg skutecznych działań optymalizacyjnych, związanych z redukcją kosztów i co najistotniejsze bez konieczności zwolnień pracowników.
Dzięki temu wspólnemu zaangażowaniu i wysiłkowi całej załogi rok 2017 rozpoczęliśmy w znacznie lepszej kondycji finansowej. Umożliwiło to zarządowi zmianę podejścia w zarządzaniu spółką z defensywnego na ofensywne – nastawione na rozwój.

O Tauron Ciepło zrobiło się ostatni głośno nie w związku z planowanymi inwestycjami, a informacją, którą podało CBA, dotyczącą zatrzymań w sprawie o korupcję. Ile i co wspólnego spółka ma z tą sprawą?
Osoba wymieniana w komunikatach już u nas nie pracuje od 2015, ale pracowała kiedy wykryto tę sprawę dlatego prawdopodobnie wciąż pojawia się nazwa naszej spółki w tym kontekście. Sprawa jest obecnie prowadzona przez odpowiednie służby i tak powinno być - osoby nieuczciwe i działające na szkodę spółki powinny się spodziewać konsekwencji prawnych z tego tytułu. Jako spółka, która działa w otoczeniu rynkowym prowadzimy obecnie wiele działań mających zapewnić pełną transparentność procedur zakupowych i zwiększać konkurencyjność ofert. Stawiamy na otwarty i transparentny dialog z naszymi kontrahentami. Plany inwestycji i remontów zatwierdzamy obecnie znacznie wcześniej - przed końcem roku - po to aby była możliwość ich zaprezentowania naszym potencjalnym wykonawcom. Zapewnia to możliwość przekazywania rzetelnych informacji oraz transparentność i konkurencyjność ofert, a w wielu przypadkach wzajemnej kontroli ze strony potencjalnych wykonawców. Przykładem jest program Dni otwartych drzwi dla Wykonawcy, umożliwiający partnerom spółki przygotowanie z odpowiednim wyprzedzeniem, swojego potencjału w odniesieniu do planowanego portfela zamówień. Wysoka frekwencja na pierwszym spotkaniu świadczy o zainteresowaniu współpracą i bardzo dużą potrzebą takich spotkań, dlatego zainicjowany cykl będzie rozszerzany o kolejne spółki w Grupie TAURON.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tauron Ciepło na wojnie ze smogiem. Rozmowa z prezesem Jackiem Uhrynem - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl