Kuracja w sanatorium jest bardzo korzystna dla zdrowia
Pobyt w sanatorium nie jest skierowany tylko i wyłącznie do osób starszych, ale będących w każdym okresie życia. Rozmaite schorzenia oraz problemy ze zdrowiem dotykają bowiem także dzieci, młodzież i ludzi w średnim wieku. Potrzeba wyjazdu do uzdrowiska może być też związana z procesem regeneracji po odbytych chorobach, wypadkach czy doznanych urazach.
Nieraz chodzi również o poprawę ogólnego stanu zdrowia, które uległo pogorszeniu między innymi wskutek obecności chorób przewlekłych bądź oddziaływania czynników zawodowych – związanych z charakterem pracy lub miejscem jej wykonywania. Są też osoby, które udają się do uzdrowisk profilaktycznie, by wzmocnić swoją odporność, samopoczucie i odpocząć w korzystnym dla zdrowia klimacie. Sprzyjają temu górskie lub morskie powietrze, dostęp do wód mineralnych czy dodatkowo liczne ścieżki przyrodnicze.
Czas spędzony w sanatorium polega przede wszystkim na uczestnictwie w różnych zabiegach oraz zajęciach rehabilitacyjnych, z zastosowaniem na przykład fizykoterapii, hydroterapii, kinezyterapii, bodźców klimatoterapeutycznych czy borowiny. Kuracjusze mogą skorzystać między innymi z kąpieli leczniczych i ćwiczeń w basenach, natrysków, biczów szkockich, masaży wodnych, kuracji pitnych oraz inhalacji, ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii, ultradźwięków, magnetoterapii, laseroterapii, gimnastyki indywidualnej i zbiorowej, krioterapii, masażu leczniczego czy też zawijań oraz okładów. Czas wolny, spędzony aktywnie podczas spacerów oraz odpoczynek na łonie natury to także bardzo ważne atuty pobytu w uzdrowisku.
Koszty pobytu pokrywamy sami lub Narodowy Fundusz Zdrowia
W zależności od potrzeb i motywacji do skorzystania z pobytu w sanatorium, koszty kuracji pokrywamy indywidualnie lub finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli zdecydujemy się na wyjazd do uzdrowiska prywatnie, nie trzeba starać się o skierowanie od lekarza oraz weryfikację dokumentu co do zasadności takiej decyzji. Pobyt indywidualny daje możliwość wyboru uzdrowiska, pokoju oraz daty i czasu przebywania w sanatorium. Dla wielu osób jednak czynnikiem ograniczającym taki wyjazd mogą być wysokie koszty.
W związku z tym każdy, kto ubiega się o bezpłatną możliwość skorzystania z kuracji musi otrzymać skierowanie od lekarza z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dokument powinien zawierać konkretne uzasadnienie decyzji, na podstawie którego dobierany jest odpowiedni rodzaj leczenia uzdrowiskowego oraz miejsce pobytu. Kuracjusz jest wtedy zobowiązany wyłącznie do samodzielnego opłacenia zakwaterowania i wyżywienia, przy czym wartość tych wydatków została określona przez Ministra Zdrowia. W niektórych przypadkach pobyt – w tym leczenie oraz zakwaterowanie i wyżywienie – jest całkowicie finansowany przez Narodowy Funduszu Zdrowia.
W załączonej galerii sprawdzisz, kto może przebywać w uzdrowisku za darmo, bez ponoszenia kosztów, a także – które osoby skorzystają z sanatorium poza kolejnością. Zobacz!
Nie przeocz
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- Najśmieszniejsze słowa w języku śląskim. Te słowa znają tylko Ślązacy
- Pomysły na ferie zimowe godzinę drogi z Katowic. Byliście w tych miejscach? Warto!
- Miss Studniówki na Śląsku. Oto maturzystki 2023. Która najpiękniejsza?
- Koniec z płaceniem za cały bilet na jeden przystanek. ZTM wprowadza nową taryfę
