Te rytuały podczas koronacji Karola III mogą zaskoczyć. Sprawdź, jakie są najdziwniejsze tradycje

Małgorzata Puzyr
Wideo
od 16 lat
Koronacja króla Karola III ma być inna niż wszystkie. Brytyjski monarcha zażyczył sobie, żeby była jednocześnie zakorzeniona w tradycji i wzbogacona o nowoczesne elementy. Jakie są najdziwniejsze rytuały wpisane w ceremonię?

Spis treści

Koronacja Karola III. Gdzie i kiedy odbędzie się ceremonia?

Koronacja króla Karola III odbędzie się w Opactwie Westminsterskim. Symboliczną ceremonię poprowadzi arcybiskup Canterbury.

Koronacja Karola III

Wydarzenie odbędzie się już w najbliższą sobotę - 6 maja.

Uroczystości związane z koronacją potrwają aż trzy dni. Zaplanowano ciekawe wydarzania, m.in. wielki koncert z udziałem topowych gwiazd. Poniedziałek w Wielkiej Brytanii będzie świętem narodowym.

Koronacja inna niż poprzednie. Karol III wprowadził zmiany

Wydarzenie będzie się nieco różnić od poprzednich koronacji, ale, jak zapewnił Pałac Buckingham, zachowa „wieloletnie tradycje i widowiskowość”.

Jedną ze zmian jest to, że w Opactwie Westminsterskim, znaczną rolę odegrają duchowne kobiety. Król będzie się też głośno modlił. Po raz pierwszy aktywny udział w ceremonii wezmą przywódcy religijni innych wyznań, a hymn Wielkiej Brytanii zostanie zaśpiewany we wszystkich językach używanych na wyspach.

Lista gości liczy 2200 osób. Wśród nich znalazł się książę Harry, który jednak pojawi się bez swojej żony - Meghan Markle.

Najdziwniejsze tradycje koronacji Króla Karola III

Koronacja dzieli się na sześć podstawowych faz:

  • uznanie
  • przysięgę
  • namaszczenie
  • inwestyturę
  • intronizację
  • hołd

Po tym jak biskup Canterbury ogłosi Karola "niewątpliwym królem" i okrzyku: "Boże, chroń króla Karola!", monarcha stanie w centralnej części Opactwa Westminsterskiego, żeby pokazać się wszystkim z czterech stron świata.

Karol III złoży przysięgę, zostanie namaszczony świętymi olejami i otrzyma koronę. Po tym nastąpi osobliwy moment - kilku biskupów i arcybiskupów podniesie go na tron.

Dość zaskakująca może okazać się też część, w której poddani złożą hołd Karolowi III. Arcybiskup, królewscy książęta, w tym na pewno książę William, położą ręce między dłońmi Karola III i przysięgną mu wierność. Następnie dotkną korony i ucałują prawą rękę monarchy.

Najstarszy rangą uczestnik ceremonii nie będzie jednak całować króla w rękę. Zamiast tego pocałuje go w lewy policzek.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jajacek
Kto potrzebuje monarchii? Ci którzy dzięki temu są klasą wyższą, na którą tyrają gapie z rozdziawionymi gębami oglądający króla.

To ustrój feudalny, który wyrwał się spod "opieki" Watykanu.
666
co mnie to w polsce obchodzi, ze rodzina niemecka przedluza swoja obecnosc na wyspach daleko stad? polska to ich bantustan?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl