Rower zostanie później przeznaczony na cele charytatywne – mówi ksiądz Bogdan Kordula, dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej i szef Campus Misericordiae w Brzegach, gdzie odbędzie się główne spotkanie młodzieży z papieżem Franciszkiem.
Na rowerach Colnago jeździły legendy kolarstwa, między innymi Eddy Merckx, Tony Rominger, Moreno Argentin, Oscar Freire, a także Czesław Lang, który w grupie Del Tongo-Colnago odnosił wielkie zawodowe sukcesy.
To nie pierwszy rower tej firmy przekazany Ojcu Św. W 1979 Ernesto Colnago, twórca marki, przygotował specjalny złoty model dla Jana Pawła II. - Pamiętam, że Jan Paweł II podniósł rower i powiedział: Ale lekki! Szkoda że nie miałem takiego w dawnych czasach w Krakowie - wspomina Colnago.
Jan Paweł II uznał jednak, że sprzęt jest zbyt wystawny, więc rok później złoty model wrócił do fabryki i do dziś stoi w muzeum Colnago. Papież otrzymał więc zwykły, biały rower, jeździł na nim podczas pobytów w Castel Gandolfo.
- Światowe Dni Młodzieży to wspaniała szansa dla całej Polski. Nawet w świetle tragicznych wydarzeń w Nicei, a także tych, które w ostatnim czasie miały miejsce w innych częściach świata. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujemy pokoju, solidarności i braterstwa. Młodzi ludzie są przyszłością i powinni być fundamentem, na którym budowany będzie lepszy świat. Mam nadzieję, że sport i kolarstwo mogą odegrać ważną rolę w niesieniu pokojowego przesłania w tych trudnych czasach – powiedział dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang.
