Trąba wodna na Zatoce Puckiej - niedziela 25 kwietnia 2021:
Ostatnia niedziela kwietnia 2021 ostro namieszała w pogodzie. Słoneczne momenty przetykane były opadami deszczu i dość silnymi wiatrami. Nad Zatoką Pucką mocno się ochłodziło, więc spacerować po plażach było można w ciepłych kurtkach i czapkach. Prawdziwa kulminacja nadeszła wieczorem.
Ok. godz. 19 niebo nad Zatoką Pucką ponownie zaciągnęło się ciemnymi chmurami. I wówczas - na oczach mieszkańców i gości, którzy w weekend przyjechali nad wodę - zaczął się tworzyć potężny lej kondensacyjny.
Charakterystyczny słup - "wir" - unosił się nad wodami zatoki w okolicy Rewy, Mechelinek i Kuźnicy.
Trąba wodna na Zatoce Puckiej! Niecodzienne zjawisko było wi...
Trąba wodna na Zatoce Puckiej - niedziela 25 kwietnia 2021:
Trąba powietrzna była naprawdę imponująca - można było ją doskonale wypatrzeć nie tylko z plaż nad Zatoką Pucką czy na Półwyspie Helskim, ale też z lądu - z Mrzezina, czy Żelistrzewa. Lej w końcu sięgnął wody i przekształcił pogodowe zjawisko w trąbę wodną.
Jak powstała trąba wodna na Zatoce Puckiej? Napływające zimne arktyczne powietrze spotkało cieplejszy od niego Bałtyk...
- Różnica temperatur pomiędzy wodą a chmurą śnieżną (burzową - nad Żuławami dała wyładowania) wywołała trąbę - wyjaśnia jej genezę Zdzisław Pruchniewski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Pucku, który zjawisko obserwował i utrwalił w okolicach Mrzezina.
Przy obserwacji przydał się refleks, bo trąba wodna na Zatoce Puckiej żyła przez ok. 3 minuty.
Jak mówią świadkowie, obok głównej trąby zaczęły się tworzyć kolejny zalążki dwóch kolejnych lejów kondensacyjnych.
Trąby powietrzne i wodne w powiecie puckim i na polskim wybrzeżu nie są tak rzadkimi zjawiskami, jakby mogło się wydawać. Rok temu trąbę wodną było widać w sąsiedztwie Kątów Rybackich.
W Jastarni i okolicach trąbę powietrzną na Bałtyku mogliśmy podziwiać w końcówce czerwca 2014 roku, a wcześniej była też w połowie września 2002.
Niezwykłe chmury nad Kościerzyną. Zobaczcie fotografie tych ...
