Sieradzka policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności tragedii, do której doszło w miniony weekend w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Rafałówce. W sobotę jej podopieczny, 16-letni chłopak, popełnił samobójstwo. W takim kierunku policja prowadzi śledztwo.
- Wykluczamy udział osób trzecich - informuje starszy aspirant Paweł Chojnowski, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu. I odsyła po szczegóły do prokuratury.
- Ciało zostało zabezpieczone celem przeprowadzenia sekcji zwłok. Jej wyniki wskażą, co było przyczyną zgonu. Wówczas zapadną decyzje co do dalszych czynności - wskazuje Alicja Lach, zastępca prokuratora rejonowego w Sieradzu. - Zostali już przesłuchani świadkowie.
Ze względu na to, że są wakacje, w Rafałówce przebywa obecnie kilkanaście młodych osób.
- Część dzieci i młodzieży jest na wyjazdach. Obecnie wszyscy przeżywamy bardzo ciężkie chwile. Nikt się nie spodziewał, że dojdzie do takiej tragedii. Nic na to nie wskazywało. W jego zachowaniu nie było nic niepokojącego. Nie było zmiany - mówi Maria Holak, dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej w Rafałówce. - Nikt krzywdy chłopcu nie zrobił. Czekam na wynik dochodzenia. Proszę uszanować to, w jak trudnej sytuacji się znaleźliśmy. Dzieci są pod opieką psychologa. Musimy sobie poradzić z zaistniałym faktem. Nigdy nie mieliśmy takiego zdarzenia.
Placówka w Rafałówce podlega sieradzkiemu starostwu, dokładnie Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie.
- Wszyscy jesteśmy w szoku. Dzieci w Rafałówce mają wsparcie psychologów. Nie pamiętam, aby podobna tragedia kiedykolwiek się zdarzyła na naszym terenie - mówi Krystyna Marcińczak, dyrektor PCPR w Sieradzu.
- Na obecnym etapie nie zamierzamy przeprowadzać wewnętrznej kontroli placówki w Rafałówce. Nie ma takiej potrzeby. Ośrodek jest dobrze zarządzany i dobrze funkcjonuje. Wszystkie procedury są przestrzegane - dodaje dyrektor.
Placówka opiekuńczo-wychowawcza w Rafałówce dysponuje 30 miejscami. Mogą w niej przebywać dzieci do czasu osiągnięcia pełnoletności. Wychowanków kieruje tam sieradzkie starostwo. Podstawą umieszczenia jest orzeczenie sądu, ewentualnie wniosek rodziców, dziecka, opiekuna prawnego lub innej osoby trzeciej.
Rośnie liczba samobójstw |
Statystyki GUS pokazują, że od 2012 roku przybywa samobójstw osób małoletnich . W 2012 roku samobójstwo popełniło 30 osób w wieku 14 lat i mniej oraz 348 w wieku 15 - 19 lat. Rok później wśród tych grup wiekowych samobójstw było odpowiednio: 41 i 418. Natomiast w roku ubiegłym już 73 dzieci i nastolatków do 14 lat popełniło samobójstwo, w przedziale wiekowym 15 - 19 lat na życie skutecznie targnęło się 526 młodych ludzi. Wśród najczęstszych przyczyn są: nieporozumienia rodzinne, problemy szkolne, zawód miłosny, tragedie osobiste sprawców i ich bliskich, kryzysy związane z dojrzewaniem. TS |
Zobacz też:
Koleżanki pomogły jej się zabić. Zagadka śmierci Agaty rozwiązana. Źródło: TVN24/X-news