Tropikalne noce, czyli rekordowe temperatury w nocy
Za nami bardzo ciepła noc. Poza rejonem Białegostoku, gdzie temperatura obniżyła się do niespełna 14 st. C, wszędzie mieliśmy ponad 15 st. C. W 24 miastach, zwłaszcza południowo-wschodniej, zachodniej i środkowej części kraju, słupki rtęci nawet w najchłodniejszej porze doby nie spadły poniżej 20 st. C - podaje Onet, powołując się na dane meterologiczne.
Oznacza to, że mieliśmy do czynienia z tzw. nocą tropikalną. Biegunem ciepła był Poznań, gdzie temperatura w nocy wyniosła aż 22,5 st. C.
Czy tropikalne noce są niebezpieczne dla zdrowia?
- Tak ciepłe noce nie zdarzają się w Polsce często, np. w Krakowie średnio raz na pięć lat, a w Warszawie dwa razy w roku, ale wraz z postępowaniem ocieplenia klimatu częstość pojawiania się rośnie. Jest to zarazem niebezpieczne zjawisko mające niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Organizm człowieka, który jest bardzo wyczerpany po upalnych dniach, w nocy potrzebuje regeneracji. Jeżeli temperatura jest tak wysoka, ten odpoczynek jest mocno utrudniony - podaje Onet.
W związku z tropikalnymi nocami mogą pojawiać się problemy m.in. z:
- zaśnięciem,
- osłabieniem,
- niewyspaniem.
Metereolodzy podają, że w najbliższym czasie noce tropikalne się utrzymają. Nadchodząca przyniesie 20-21 st. C na całym południu, zachodzie i w centrum kraju.
Źródło: Onet