Spis treści
„Oczywiście administracja Trumpa nada impuls do zawarcia jakiegoś porozumienia na Ukrainie” - dodał szef brytyjskiego wywiadu zagranicznego (MI6) Sir Richard Dearlove.
Co zakłada plan zawarcia pokoju?
Szczegóły możliwego planu Trumpa, dotyczącego zakończenia wojny, ujawniono po jego rozmowie telefonicznej z prezydentem Zełenskim. Plan zakłada strefę zdemilitaryzowaną i obietnicę Kijowa, że Ukraina nie będzie przystępowała do NATO przez 20 lat, podaje „Wall Street Journal”.
W zamian USA będą nadal zbroić Ukrainę, aby zapobiec ponownej inwazji Putina. Jednak Ameryka nie wysłałaby żołnierzy w celu wzmocnienia strefy buforowej ani nie finansowałyby misji.
Ukraina od dawna nalega na złagodzenie zezwoleń na użycie amerykańskiej i brytyjskiej broni, żeby razić obiekty wojskowe w Rosji. Zachodni sojusznicy wahają się, czy dać zielone światło na ich użycie w obawie przed eskalacją konfliktu.
Donald Trump nie boi się ryzyka
„Uważam, że Trump ma mniejszą awersję do ryzyka niż Biden, jeśli chodzi o sposób użycia broni USA na Ukrainie" - twierdzi Sir Dearlove. „Można wyobrazić sobie sytuację, w której zdejmie on ograniczenia dotyczące wykorzystania przez Ukraińców amerykańskich rakiet dalekiego zasięgu, którymi będą dysponować Ukraińcy" - dodaje.
„Równowaga militarna może się bardzo szybko zmienić, jeśli Ukraińcy dostaną zielone światło do głębszych uderzeń w Rosję” - podsumował szef brytyjskiego wywiadu.
