Trump zapowiada, że USA „już wkrótce” podpiszą z Ukrainą umowę o minerałach

Grzegorz Kuczyński
Opracowanie:
Kopalnia tytanu w obwodzie żytomierskim na zachodzie Ukrainy
Kopalnia tytanu w obwodzie żytomierskim na zachodzie Ukrainy ROMAN PILIPEY/AFP/East News
Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że „już wkrótce” podpisana zostanie umowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą w sprawie metali ziem rzadkich. - W sprawie Rosji i Ukrainy idzie nam bardzo dobrze – ocenił.

SPIS TREŚCI

- Jedną z rzeczy, które robimy, jest wkrótce podpisanie umowy dotyczącej ziem rzadkich z Ukrainą, która (posiada złoża) o olbrzymiej wartości – powiedział prezydent USA, cytowany przez stację CNN.

Rozmowy z Zełenskim i Putinem

Trump odniósł się do przeprowadzonych przez siebie w tym tygodniu rozmów telefonicznych z przywódcą Rosji Władimirem Putinem i osobno z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, dotyczących możliwości zakończenia wojny.

- Chcielibyśmy, by to się skończyło i myślę, że dobrze nam idzie w tej kwestii. Wierzę, że to zrobimy. Zobaczymy, co się stanie – oświadczył.

Umowa o minerałach z Ukrainą

Umowa w sprawie dostępu USA do złóż surowców, w tym metali ziem rzadkich, miała w zamyśle Trumpa być formą zapłaty za pomoc, jakiej Stany Zjednoczone udzieliły broniącej się przed rosyjską inwazją Ukrainie. Metale ziem rzadkich odgrywają kluczową rolę w nowoczesnym przemyśle, w tym w produkcji telefonów komórkowych, turbin wiatrowych czy systemów rakietowych.

Porozumienie o minerałach miało zostać podpisane w lutym w czasie wizyty Zełenskiego w Waszyngtonie. Spotkanie prezydenta Ukrainy z Trumpem i jego zastępcą J.D. Vance’em w Gabinecie Owalnym Białego Domu zakończyło się jednak bezprecedensową kłótnią, delegację ukraińską wyproszono, a umowa nie została podpisana.

Amerykanie w ukraińskich elektrowniach atomowych?

W komunikacie Białego Domu po środowej rozmowie Trumpa z Zełenskim nie wspomniano o umowie dotyczącej minerałów. Napisano natomiast, że Trump poruszył temat ukraińskiej sieci energetycznej i elektrowni atomowych. Miał zasugerować, że Stany Zjednoczone mogłyby być „bardzo pomocne” w zarządzaniu elektrowniami, a przejęcie przez nie takich obiektów byłoby „najlepszą ochroną dla tej infrastruktury”.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl