AKTUALIZACJA
Godz. 20.20
Pracownicy Generali, którzy dzisiaj byli na miejscu wystąpienia kataklizmu, ustalili poszkodowane przez żywioł osoby, dokonali oględzin uszkodzonych pokryć dachowych i ścian budynków oraz oszacowali szkody - czytamy w komunikacie wysłanym przez firmę.
- W efekcie tych działań pracownicy Generali podjęli decyzje o wysokości odszkodowań, dzięki czemu pieniądze zostaną wypłacone naszym Klientom na konta jutro, a już dzisiaj mogą rozpocząć oni naprawę uszkodzonego mienia – wyjaśnia Jakub Jacewicz, członek Zarządu Generali TU SA.
- Jednocześnie nasi pracownicy pozostawili informacje i plakaty, informujące o sposobie zgłaszania szkody w Generali, w lokalnym sztabie kryzysowym oraz u miejscowego agenta. Niezależnie od tych działań, zespół Generali obdzwonił swoich Klientów z regionu objętego kataklizmem, posiadających ubezpieczenie domu, firmy i ubezpieczenie rolne, w celu ustalenia, czy potrzebują pomocy Generali.
Godz. 13.55
W Stasinie dramat. Wichura zrównała murowany budynek z ziemią. Gruz przykrył samochód i ciągnik.
Godz. 13.15
Na miejsce są ściągani strażacy z innych powiatów. Np spod Biłgoraja, którzy przywieźli plandeki i agregaty. Są też żołnierze WOT. Dostali zadanie zabezpieczenia dachów i udrożnienie dróg.
Byliśmy w gospodarstwie w Palikijach, gdzie wiatr zerwał dachy na domu i stodole. Porwał tez komórkę i rzucił na drzewo. Minimum 60 tysięcy złotych - na tyle gospodarze wyceniają straty.
Godz. 12.45
Caritas Archidiecezji Lubelskiej ogłosiła zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych przez trąbę powietrzną. Wpłat można dokonywać na konto: Caritas Archidiecezji Lubelskiej, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 20-950 Lublin, Pekao S.A., nr konta: 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351
z dopiskiem: pomoc poszkodowanym przez trąbę powietrzną
Godz. 12.20
Palikije. Trwa sprzątanie skutków nawałnicy. Przy drodze leżą pocięte drzewa, które wiatr wyrwał z korzeniami. Strażacy i żołnierze WOT palą połamane gałęzie, utrudnia to siąpiący deszcz. We wsi jest likwidator szkód z PZU.
W gminie Wojciechów uszkodzonych zostało 87 budynków, w tym 26 mieszkalnych - informuje Urząd Wojewódzki.
Wojewoda Przemysław Czarnek zapewnił, że nikt z poszkodowanych nie zostanie bez pomocy. Mieszkańcy mogą liczyć m.in. na ok. 6 tys. zł zasiłku na odbudowę zniszczonych budynków mieszkalnych. Wypłaty pieniędzy mają ruszyć jak najszybciej. Najpierw jednak straty musi oszacować wójt.
– Apeluję też do wszystkich ubezpieczycieli, aby nie zwlekali i jak najszybciej pojawili się na miejscu, żeby oszacować straty – mówi wojewoda.
Zerwane dachy, połamane konary, powalone słupy. Żywioł spust...
ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ I WIĘCEJ ZDJĘĆ: Trąba powietrzna pod Lublinem. Pozrywane dachy, służby w akcji
Synoptycy ostrzegają, że w środę w naszym regionie nadal będzie padał deszcz, miejscami mogą nawet pojawić się burze. W nocy z wtorku na środę potężne ulewy przetoczyły się przez Małopolskę i Podkarpacie. A to nie koniec. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla południowej Polski ostrzeżenia trzeciego i drugiego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami.
Trąba powietrzna pod Lublinem. Pozrywane dachy, służby w akcji
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
