Trybunał Konstytucyjny: Kary nałożone na Polskę przez TSUE są niekonstytucyjne

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne regulacje prawa unijnego, które pozwalają na nałożenie na kraj członkowski kar finansowych za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego oraz upoważniających prezesa TSUE lub sędziego unijnego trybunału do nałożenia środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania Polski.
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. kar nakładanych na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości UE.
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. kar nakładanych na Polskę przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Lukas Plewnia / Flickr / CC BY-SA 2.0

Trybunał Konstytucyjny o karach TSUE

Wnioskiem prokuratora generalnego zajmował się pełny, 11-osobowy skład Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej. Większość składu orzekającego przychyliła się do stanowiska prokuratora generalnego. Zdanie odrębne do wyroku zgłosili: Piotr Pszczółkowski, Bartłomiej Sochański, Michał Warciński i Rafał Wojciechowski.

Nim ogłoszono wyrok, poseł Paweł Śliz wniósł w imieniu Sejmu X kadencji o odroczenie terminu rozprawy. Jak mówił, niższa izba parlamentu chce przygotować nowe stanowisko w sprawie, bo poprzednie zostało wycofane.

Wniosek do TK ws. kar TSUE

Wniosek o odroczenie terminu rozprawy poparł prezydencki pełnomocnik profesor Dariusz Dudek. Natomiast zastępca prokuratora generalnego prokurator Robert Hernand zauważył, że marszałek Sejmu miał od 13 listopada dużo czasu na przygotowanie nowego stanowiska w sprawie, w związku z czym wniosek złożony przez posła Pawła Śliza jest bezzasadny.

Przedstawiciel Sejmu złożył również wniosek o wyłączenie ze składu orzekającego sędziów TK Justyna Piskorskiego i Jarosława Wyrembaka. Po dwóch naradach Trybunał zdecydował o oddaleniu obydwu wniosków.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło: Polskie Radio 24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl